Хроника

Нела Кубуровић: Нема повлачења Уставних измена; мишљење струке је битно, али није једино

Штампа
понедељак, 05. март 2018.

„Мишљење струке је битно, али није једино. Радни текст Уставних измена неће бити повучен из процедуре, већ редигован и послат Венецијанској комисији“, казала је министарка правде Нела Кубуровић, на последњем округлом столу о изменама Устава који је данас организован у Палати Србија.

Министарка је одговарајући на критике које су на рачун предлога Уставних амандмана упутила бројна струковна удружења, организације цивилног друштва, али и неке од највиших судских институција у земљи истакла да се „искривљује значење независности судства“, као и да „нема независности без одговорности“.

– Уколико измене буду усвојене убудуће ће о судству одлучивати искључиво Високи савет судства (ВСС). Из тог разлога ВСС је морао да задржи демократску легитимност у којем ће моћи да се чују различита мишљења – казала је Кубуровић, одговорајући на критике које су указивале на то да ће представници друге две гране власти имати контролу над ВСС-ом.

Према њеним речима, није Министарство правде измислило предложена решења и ниједно од њих, како је истакла, неће бити усвојено без одобрења Венецијанске комисије.

Кубуровић је демантовала спекулације да би промена назива Врховног касационог суда, које предвиђа предлогом Уставних измена, подразумевала и реизбор у највишој судској институцији у земљи. Такође, изразила је жаљење што се на последњем округлом столу нису појавили представници удружења и организација које се противе изгледу Уставних амандмана.

– Ово је само радни текст и има простора за побољшање. У наредних пар недеља ћемо разматрати предлоге за унапређење појединих амандмана а након тога ће текст бити послат Венецијанској комисији – нагласила је Кубуровић уз подсећање да ће последњу реч о овим изменама имати грађани Србије на референдуму.

Брнабић: Промена Устава у интересу грађана

Последњем округлом столу присуствовала је и премијерка Србије Ана Брнабић која је истакла да ће приоритет Владе у наредних пар месеци бити на унапређењу владавине права.

– Све реформе које смо спровели последњих година могле би да падну у воду уколико се не фокусирамо на владавину права. Уставне промене су кичма тог процеса – казала је Брнабић уз опаску да је грађанима неопходно праведно и ефикасно судство.

Премијерка је нагасила да је поносна што живи у земљи у којој се девет месеци води дијалог о изменама Устава.

– Када је усвајан Устав 2006. године није постојала јавна расправа, нити је предлог ико послао у Венецијанску комисију. Мени овај процес говори довољно о напретку Србије од 2006. године – навела је Брнабић.

Она је апострофирала да се Устав не мења због преговарачког поглавља 23, већ због тога што то неопходно у интересу грађана.

Орицио: Критике се морају узети у обзир

Андреа Орицио, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији је нагласио да консултације о изменама Устава не треба одржавати како би се усрећила међународна заједница, већ је тај процес нужан како би реформе биле одрживе.

– Критике које долазе од представника невладиног сектора, а поготово оне које долазе од државних институција се морају узети у обзир – казао је Орицио.

Подсетимо, струковна удружења судија, тужилаца, правосудни помоћника и велики број организација цивилног сектора окупљених у Национални конвент за преговоре са ЕУ напустило је консултативни процес због, како су истакли, увредљивог тона у којем се разговори одржавају. Сви они су раније износили критике на рачун предложених Уставних амандмана наводећи да се њима умањује независност судства, а јача политички утицај на правосуђе. Њиховом ставу су се придружили и Високи савет судства, Државно веће тужилаца, Врховни касациони суд, Апелациони суд у Београду и још неколико правосудних институција, захтевајући од министарства да повуче предлог Уставних измена из процедуре.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]