петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нела Кубуровић: Нема повлачења Уставних измена; мишљење струке је битно, али није једино
Хроника

Нела Кубуровић: Нема повлачења Уставних измена; мишљење струке је битно, али није једино

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. март 2018.

„Мишљење струке је битно, али није једино. Радни текст Уставних измена неће бити повучен из процедуре, већ редигован и послат Венецијанској комисији“, казала је министарка правде Нела Кубуровић, на последњем округлом столу о изменама Устава који је данас организован у Палати Србија.

Министарка је одговарајући на критике које су на рачун предлога Уставних амандмана упутила бројна струковна удружења, организације цивилног друштва, али и неке од највиших судских институција у земљи истакла да се „искривљује значење независности судства“, као и да „нема независности без одговорности“.

– Уколико измене буду усвојене убудуће ће о судству одлучивати искључиво Високи савет судства (ВСС). Из тог разлога ВСС је морао да задржи демократску легитимност у којем ће моћи да се чују различита мишљења – казала је Кубуровић, одговорајући на критике које су указивале на то да ће представници друге две гране власти имати контролу над ВСС-ом.

Према њеним речима, није Министарство правде измислило предложена решења и ниједно од њих, како је истакла, неће бити усвојено без одобрења Венецијанске комисије.

Кубуровић је демантовала спекулације да би промена назива Врховног касационог суда, које предвиђа предлогом Уставних измена, подразумевала и реизбор у највишој судској институцији у земљи. Такође, изразила је жаљење што се на последњем округлом столу нису појавили представници удружења и организација које се противе изгледу Уставних амандмана.

– Ово је само радни текст и има простора за побољшање. У наредних пар недеља ћемо разматрати предлоге за унапређење појединих амандмана а након тога ће текст бити послат Венецијанској комисији – нагласила је Кубуровић уз подсећање да ће последњу реч о овим изменама имати грађани Србије на референдуму.

Брнабић: Промена Устава у интересу грађана

Последњем округлом столу присуствовала је и премијерка Србије Ана Брнабић која је истакла да ће приоритет Владе у наредних пар месеци бити на унапређењу владавине права.

– Све реформе које смо спровели последњих година могле би да падну у воду уколико се не фокусирамо на владавину права. Уставне промене су кичма тог процеса – казала је Брнабић уз опаску да је грађанима неопходно праведно и ефикасно судство.

Премијерка је нагасила да је поносна што живи у земљи у којој се девет месеци води дијалог о изменама Устава.

– Када је усвајан Устав 2006. године није постојала јавна расправа, нити је предлог ико послао у Венецијанску комисију. Мени овај процес говори довољно о напретку Србије од 2006. године – навела је Брнабић.

Она је апострофирала да се Устав не мења због преговарачког поглавља 23, већ због тога што то неопходно у интересу грађана.

Орицио: Критике се морају узети у обзир

Андреа Орицио, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији је нагласио да консултације о изменама Устава не треба одржавати како би се усрећила међународна заједница, већ је тај процес нужан како би реформе биле одрживе.

– Критике које долазе од представника невладиног сектора, а поготово оне које долазе од државних институција се морају узети у обзир – казао је Орицио.

Подсетимо, струковна удружења судија, тужилаца, правосудни помоћника и велики број организација цивилног сектора окупљених у Национални конвент за преговоре са ЕУ напустило је консултативни процес због, како су истакли, увредљивог тона у којем се разговори одржавају. Сви они су раније износили критике на рачун предложених Уставних амандмана наводећи да се њима умањује независност судства, а јача политички утицај на правосуђе. Њиховом ставу су се придружили и Високи савет судства, Државно веће тужилаца, Врховни касациони суд, Апелациони суд у Београду и још неколико правосудних институција, захтевајући од министарства да повуче предлог Уставних измена из процедуре.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер