четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нела Кубуровић: Наш предлог за измену Устава у области правосуђа остаје, али ћемо прихватити неке примедбе
Хроника

Нела Кубуровић: Наш предлог за измену Устава у области правосуђа остаје, али ћемо прихватити неке примедбе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. март 2018.

Нећемо повући наш предлог за измену Устава у области правосуђа, али ћемо прихватити неке примедбе, рекла је министарка правде Нела Кубуровић, у заједничком обраћању са председником Врховног касационог суда Драгомиром Милојевићем, који је поновио став тог суда да је предлоге министарства правде требало повући и радити нове.

Кубуровић је, након представљања рада судова, рекла да је овим изменама смањен утицај Народне скупштине у избору Високог савета судства, као и уопште при избору судија, подсетивши да ће коначна верзија отићи пред Венецијанску комисију.

Милојевић је рекао да су предлози министарства "корак уназад" у гаранцијама за независност судства, помињући такође састав ВСС, али уз оцену да се утицај власти на правосуђе само премешта, као и неке друге одредбе.

Кубуровић и Милојевић обратили су се након што је Милојевић представио резултате рада судова за које је рекао да су добри, напомињући да је и даље велик прилив нових предмета.

Верујемо да ћемо испунити све препоруке ГРЕКО-а

Министарка правде верује да ће сви надлежни органи до краја године предузети одговрајуће мере и испунити све препоруке Савета Европе за борбу против корупције - Комисије ГРЕКА, од којих је, како је навела, део већ испуњен.

Поводом извештаја да Србија није применила ниједну од 13 препорука које јој је Комисија ГРЕКА доставила средином 2015. године, она је рекла да се крајем године завршава последњи круг евалуације до када треба да се испуне све препоруке, а које се између осталог односе на уставне промене и јачање независности судства.

 Кубуровић је рекла да су неки од аката измењени у међувремену, и подсетила да Влада Србије посвећује пажњу борби против корупције и подсетзила да је нови закон почео да се примењује 1. марта.

Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић изјавио је да Савет Европе за борбу против корупције - Комисија ГРЕКА, у извештају није уложила примедбе на судство и тужилаштво већ на законодавни оквир и на измене Устава.

Кубуровићева је навела да су борба против корупције и успостављање независног и одговорног правосуђа један од главних циљева Србије.

"Испуњавање препорука ГРЕКА представља процес у коме континуирано учествују сви државни органи на које се тај процес односи: Народна скупштина Србије, Министарство правде, Министарство финансија, Високи савет судства, Државно веће тужилаца, Агенција за борбу против корупције - пише у саопштењу Министарства правде", подсетила је министарка.

Тело Савета Европе, Група држава против корупције (ГРЕКО) саопштила је јуче да Србија није применила ниједну препоруку за спречавање корупције међу посланицима, судијама и тужиоцима.

Група закључује у најновијем, у четвртак објављеном извештају, да је веома низак ниво испуњења препорука, "укупно гледано незадовољавајући", и позива шефа српске делегације да достави извештај о напретку у примени свих неиспуњених препорука што пре, а најкасније до 31. октобра.

Закон о несталим бебама у парламенту наредних месеци

Министарка правде изјавила је да очекује да ће Предлог закона о несталим бебама ући у скупштинску процедуру у што краћем року и да ће пред посланицима бити наредних месеци.

Кубуровићева је у паузи скупа у Београду на коме је представљен годишњи извештај о раду судова у 2017. години, новинарима рекла да ће суштина новог закона бити новчана накнада, ако не може да се утврди статус детета за које се претпоставља да је нестало у породилишту.

Додала је да су у Предлог закона унете и одредбе које су била договорене са удружењима родитеља.

Према подацима крагујевачког Удружења за истину и правду о бебама, у Србији има око 5.000 случајеве несталих беба, али по званичним подацима МУП-а изнетим прошле године, поднето је око 615 кривичних пријава за отмицу новорођенчади.

Комитет министара Савета Европе позвао је у четвртак Србију да хитно усвоји закон о "несталим бебама" како би се расветлила судбина деце која су наводно нестала из српских породилишта.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер