Početna strana > Hronika > Nela Kuburović: Još uvek nije razgovarano o tome da li će prilikom promene Ustava biti menjana i preambula o KiM kao sastavnom delu Srbije
Hronika

Nela Kuburović: Još uvek nije razgovarano o tome da li će prilikom promene Ustava biti menjana i preambula o KiM kao sastavnom delu Srbije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. april 2018.

 ZA Srbiju su Hašim Tači, Ramuš Haradinaj i ostali kosovski Albanci protiv kojih su podignute optužnice i dalje lica koja se terete za najteža krivična dela. Nalozi srpskih sudova za njihovo privođenje ostaju na snazi. Vraćanje poternica na kojima se oni nalaze u sistem Interpola rezultat je uspešne diplomatske ofanzive naše zemlje. Srbija je uspela da istera na čistac da su to optužnice koje su donete na osnovu relevantnih zakona i da svi treba da poštuju međunarodne propise.

Ovako ministarka pravde Nela Kuburović, u intervjuu za "Novosti", komentariše odluku Interpola da postupa po svim zahtevima koji stižu iz naše zemlje. Ona izražava bojazan da će Specijalni sud za ratne zločine OVK, na kome insistira EU, ostati "mrtvo slovo na papiru":

- Nisam sigurna koliko će taj sud uopšte zaživeti jer se toliko dugo najavljuje podizanje optužnica, a ništa se ne događa. Veliki broj predmeta koji su bili pokrenuti za zločine nad Srbima, ne samo poslednji slučaj "Medikus", završen je obustavom postupka, bez ikakvog obrazloženja. Nijedan postupak vođen pred prištinskim organima i Euleksom nije završen osuđujućom presudom za zločine nad srpskim i nealbanskim stanovništvom. Štaviše, Euleks najavljuje da će smanjiti svoju misiju i da će u potpunosti napustiti deo koji se tiče pravosuđa.

* S druge strane, Haški tribunal upravo je preinačio oslobađajuću presudu lideru radikala Vojislavu Šešelju i osudio ga na 10 godina...

- Smatram da je potvrđena praksa Haškog tribunala u pogledu procesuiranja Srba i selektivnosti pravde. Ovom odlukom povećava se loša statistika u odnosu na Srbe, a sam posupak jedan je od primera gde je narušeno suđenje u razumnom roku bez ikakvog razloga, a naročito imajući u vidu da je Šešelj bio dostupan i prisutan u Haškom tribunalu. Postupak koji traje duže od 12 godina sam za sebe govori da su sva pravila postupka efikasne pravde tu narušena.

* Venecijanskoj komisiji poslata je usaglašena verzija ustavnih amandmana iz oblasti pravosuđa - koje su novine u odnosu na prvobitnu verziju?

- Uvažili smo veliki broj primedaba koje su stigle i izmenjeno je dosta toga. Iz redigovane verzije ustavnih amandmana izbrisan je "zlatni glas" prilikom odlučivanja u Visokom savetu sudstva. Novi predlog predviđa da VSS donosi odluke većinom od šest glasova, od ukupno 10, kako je amandmanima predviđeno. U slučaju da se po određenim pitanjima, koja će biti utvrđena zakonom, ne donese odluka u roku od 30 dana, savet će biti raspušten. Želeli smo da uspostavimo takav mehanizam koji neće dozvoliti moguću blokadu u radu ovog tela.

* Jedna od najčešćih primedaba na prvobitni tekst amandmana bila je da su ostavljena široko otvorena vrata za uticaj politike na pravosuđe?

- Mislim da su ti komentari bili zlonamerni, jer je i predlog objavljen u januaru bio vrlo liberalan i davao je veći stepen nezavisnosti nego što postoji u mnogo razvijenijim evropskim zemljama. Sada su još detaljnije precizirane odredbe koje se tiču nezavisnosti sudstva, kao i deo koji se odnosi na samostalno raspolaganje budžetom koji je pravosudnim organima odobren. Ukinuta je i odredba da ministar pravde može da pokrene disciplinski postupak, a detaljno je definisan i pojam premestivosti sudija i razlozi za razrešenje.

* Zamerano vam je i da se na mala vrata pokušava ponovo uvođenje reizbora u najvišim pravosudnim organima?

- U novoj verziji ustavnih amandmana izričito je napisano da se to neće desiti. Odnosno, da sudije Vrhovnog kasacionog suda nastavljaju da obavljaju funkcije i nakon što ovaj organ promeni naziv u Vrhovni sud Srbije. Zamenici Republičkog javnog tužioca nastavljaju da obavljaju funkciju u Vrhovnom javnom tužilaštvu Srbije.

* Kako će se birati članovi VSS i DVT koji su "istaknuti pravnici" i ko može da bude kandidat?

- Precizirano je da to može biti isključivo pravnik koji ima položen pravosudni ispit i najmanje 10 godina radnog iskustva. Njih bira Skupština, kvalifikovanom većinom od tri petine poslanika, odnosno pet devetina. U slučaju da ni na taj način ne možemo da dobijemo buduće članove, formira se posebna petočlana komisija koju čine predsednici Vrhovnog i Ustavnog suda, vrhovni javni tužilac, predsednik parlamenta i zaštitnik građana. Oni između kandidata koji su predloženi Narodnoj skupštini biraju članove VSS i DVT.

* I kad bi usvajanje ustavnih izmena konačno moglo da dođe na dnevni red?

- Eksperti Venecijanske komisije uskoro će posetiti Srbiju, a potom će amandmani biti razmatrani na sednici komisije u junu. Nakon što usaglasimo tekst sa preporukama ovog tela, biće prosleđen Vladi na usvajanje, koja ga dalje upućuje Skupštini. Sve izmene moraju biti potvrđene i na referendumu. Nadamo se da sve to može da bude okončano do kraja godine.

* Da li će u tom "paketu" izmena biti i preambula, po kojoj je KiM sastavni deo Srbije?

- Ministarstvo pravde je zaduženo da izradi amandmane u oblasti pravosuđa, a da li će još neki deo Ustava biti menjan, a tu ne mislim na preambulu, o tome još uvek nije razgovarano.

* Strahujete li od zamrznutog konflikta na KiM, s obzirom na opstrukcije Prištine, koja na svaki način pokušava da osujeti i obesmisli formiranje ZSO?

- Status kvo ne donosi dobro ni jednoj ni drugoj strani. Pre svega treba insistirati na onome za šta se zalaže i predsednik Vučić, a to je pronalaženje kompromisnog rešenja, koje će svim stranama doneti mir i stabilnost.

* Kako ocenjujete ovu "igru" da je ustav tzv. Kosova jači od Briselskog sporazuma, čiji je garant EU?

- U tim tvrdnjama nema pravnih, već je reč o isključivo političkim kriterijumima. Briselski sporazum ima višu snagu od akta koje strane pojedinačno donose. Ovde je reč o političkoj igri i Priština pokušava na sve načine da ostvari svoj interes, pa makar to bilo suprotno svim međunarodnim pravnim pravilima.

* Očekujete li nastavak blokade Hrvatska kada na red dođe otvaranje novih poglavlja, jer traže da ukinemo zakon o nadležnosti u suđenjima za ratne zločine na prostoru SFRJ?

- Želim da verujem da toga više neće biti jer je uspostavljen prvi korak da se to pitanje reši na bilateralnom nivou. Nedavno nam je u poseti bio ministar pravde Hrvatske i to je veliki iskorak u odnosu na saradnju koju smo imali u prethodnih nekoliko godina. Dogovoreno je da se formiraju dve vrlo bitne komisije - za razmenu tajnih spiskova, odnosno lica koja se nalaze na poternicama Srbije i Hrvatske, i komisija za procesuiranje ratnih zločina.

* Imate li bilo kakve informacije iz Prištine dokle se stiglo sa istragom ubistva Olivera Ivanovića?

- Imamo vrlo oskudne informacije, jer prištinski organi uglavnom delimično ili uopšte ne odgovaraju na zamolnice našeg Tužilaštva za organizovani kriminal. Čak ni zapisnici o uviđaju i obdukciji nam nisu dostavljeni blagovremeno.

* Ne ostavlja li sve to prostor za ocene da se čitav proces namerno opstruira?

- Zasada nismo dobili nijednu informaciju koja bi nas uverila da se na tome iskreno radi. I same izjave tužioca koji je preuzeo istragu pokazuju ne preveliko interesovanje da se taj slučaj reši. Naravno, otvoreno je i pitanje kako to da Euleks nije izrazio zainteresovanost da se umeša u taj postupak, jer još ima nadležnost da sam pokrene istragu.

* Kakvi su dosadašnji rezultati nove organizacije pravosuđa u oblasti borbe protiv korupcije? 

- Još je rano za prve procene, jer je zakon stupio na snagu 1. marta. Već je bilo nekoliko slučajeva koje je realizovalo posebno odeljenje za borbu protiv korupcije, pre svega u Beogradu. Učinili smo dosta da ova odeljenja profunkcionišu u punom kapacitetu, odobreno je zapošljavanje 100 novih ljudi, uveli smo finansijske forenzičare koji su zaposleni u tužilaštvu i verujem da će rezultati biti dobri.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner