субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нела Кубуровић: Још увек није разговарано о томе да ли ће приликом промене Устава бити мењана и преамбула о КиМ као саставном делу Србије
Хроника

Нела Кубуровић: Још увек није разговарано о томе да ли ће приликом промене Устава бити мењана и преамбула о КиМ као саставном делу Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. април 2018.

 ЗА Србију су Хашим Тачи, Рамуш Харадинај и остали косовски Албанци против којих су подигнуте оптужнице и даље лица која се терете за најтежа кривична дела. Налози српских судова за њихово привођење остају на снази. Враћање потерница на којима се они налазе у систем Интерпола резултат је успешне дипломатске офанзиве наше земље. Србија је успела да истера на чистац да су то оптужнице које су донете на основу релевантних закона и да сви треба да поштују међународне прописе.

Овако министарка правде Нела Кубуровић, у интервјуу за "Новости", коментарише одлуку Интерпола да поступа по свим захтевима који стижу из наше земље. Она изражава бојазан да ће Специјални суд за ратне злочине ОВК, на коме инсистира ЕУ, остати "мртво слово на папиру":

- Нисам сигурна колико ће тај суд уопште заживети јер се толико дуго најављује подизање оптужница, а ништа се не догађа. Велики број предмета који су били покренути за злочине над Србима, не само последњи случај "Медикус", завршен је обуставом поступка, без икаквог образложења. Ниједан поступак вођен пред приштинским органима и Еулексом није завршен осуђујућом пресудом за злочине над српским и неалбанским становништвом. Штавише, Еулекс најављује да ће смањити своју мисију и да ће у потпуности напустити део који се тиче правосуђа.

* С друге стране, Хашки трибунал управо је преиначио ослобађајућу пресуду лидеру радикала Војиславу Шешељу и осудио га на 10 година...

- Сматрам да је потврђенa пракса Хашког трибунала у погледу процесуирања Срба и селективности правде. Овом одлуком повећава се лоша статистика у односу на Србе, а сам посупак један је од примера где је нарушено суђење у разумном року без икаквог разлога, а нарочито имајући у виду да је Шешељ био доступан и присутан у Хашком трибуналу. Поступак који траје дуже од 12 година сам за себе говори да су сва правила поступка ефикасне правде ту нарушена.

* Венецијанској комисији послата је усаглашена верзија уставних амандмана из области правосуђа - које су новине у односу на првобитну верзију?

- Уважили смо велики број примедаба које су стигле и измењено је доста тога. Из редиговане верзије уставних амандмана избрисан је "златни глас" приликом одлучивања у Високом савету судства. Нови предлог предвиђа да ВСС доноси одлуке већином од шест гласова, од укупно 10, како је амандманима предвиђено. У случају да се по одређеним питањима, која ће бити утврђена законом, не донесе одлука у року од 30 дана, савет ће бити распуштен. Желели смо да успоставимо такав механизам који неће дозволити могућу блокаду у раду овог тела.

* Једна од најчешћих примедаба на првобитни текст амандмана била је да су остављена широко отворена врата за утицај политике на правосуђе?

- Мислим да су ти коментари били злонамерни, јер је и предлог објављен у јануару био врло либералан и давао је већи степен независности него што постоји у много развијенијим европским земљама. Сада су још детаљније прецизиране одредбе које се тичу независности судства, као и део који се односи на самостално располагање буџетом који је правосудним органима одобрен. Укинута је и одредба да министар правде може да покрене дисциплински поступак, а детаљно је дефинисан и појам преместивости судија и разлози за разрешење.

* Замерано вам је и да се на мала врата покушава поново увођење реизбора у највишим правосудним органима?

- У новој верзији уставних амандмана изричито је написано да се то неће десити. Односно, да судије Врховног касационог суда настављају да обављају функције и након што овај орган промени назив у Врховни суд Србије. Заменици Републичког јавног тужиоца настављају да обављају функцију у Врховном јавном тужилаштву Србије.

* Како ће се бирати чланови ВСС и ДВТ који су "истакнути правници" и ко може да буде кандидат?

- Прецизирано је да то може бити искључиво правник који има положен правосудни испит и најмање 10 година радног искуства. Њих бира Скупштина, квалификованом већином од три петине посланика, односно пет деветина. У случају да ни на тај начин не можемо да добијемо будуће чланове, формира се посебна петочлана комисија коју чине председници Врховног и Уставног суда, врховни јавни тужилац, председник парламента и заштитник грађана. Они између кандидата који су предложени Народној скупштини бирају чланове ВСС и ДВТ.

* И кад би усвајање уставних измена коначно могло да дође на дневни ред?

- Експерти Венецијанске комисије ускоро ће посетити Србију, а потом ће амандмани бити разматрани на седници комисије у јуну. Након што усагласимо текст са препорукама овог тела, биће прослеђен Влади на усвајање, која га даље упућује Скупштини. Све измене морају бити потврђене и на референдуму. Надамо се да све то може да буде окончано до краја године.

* Да ли ће у том "пакету" измена бити и преамбула, по којој је КиМ саставни део Србије?

- Министарство правде је задужено да изради амандмане у области правосуђа, а да ли ће још неки део Устава бити мењан, а ту не мислим на преамбулу, о томе још увек није разговарано.

* Страхујете ли од замрзнутог конфликта на КиМ, с обзиром на опструкције Приштине, која на сваки начин покушава да осујети и обесмисли формирање ЗСО?

- Статус кво не доноси добро ни једној ни другој страни. Пре свега треба инсистирати на ономе за шта се залаже и председник Вучић, а то је проналажење компромисног решења, које ће свим странама донети мир и стабилност.

* Како оцењујете ову "игру" да је устав тзв. Косова јачи од Бриселског споразума, чији је гарант ЕУ?

- У тим тврдњама нема правних, већ је реч о искључиво политичким критеријумима. Бриселски споразум има вишу снагу од акта које стране појединачно доносе. Овде је реч о политичкој игри и Приштина покушава на све начине да оствари свој интерес, па макар то било супротно свим међународним правним правилима.

* Очекујете ли наставак блокаде Хрватска када на ред дође отварање нових поглавља, јер траже да укинемо закон о надлежности у суђењима за ратне злочине на простору СФРЈ?

- Желим да верујем да тога више неће бити јер је успостављен први корак да се то питање реши на билатералном нивоу. Недавно нам је у посети био министар правде Хрватске и то је велики искорак у односу на сарадњу коју смо имали у претходних неколико година. Договорено је да се формирају две врло битне комисије - за размену тајних спискова, односно лица која се налазе на потерницама Србије и Хрватске, и комисија за процесуирање ратних злочина.

* Имате ли било какве информације из Приштине докле се стигло са истрагом убиства Оливера Ивановића?

- Имамо врло оскудне информације, јер приштински органи углавном делимично или уопште не одговарају на замолнице нашег Тужилаштва за организовани криминал. Чак ни записници о увиђају и обдукцији нам нису достављени благовремено.

* Не оставља ли све то простор за оцене да се читав процес намерно опструира?

- Засада нисмо добили ниједну информацију која би нас уверила да се на томе искрено ради. И саме изјаве тужиоца који је преузео истрагу показују не превелико интересовање да се тај случај реши. Наравно, отворено је и питање како то да Еулекс није изразио заинтересованост да се умеша у тај поступак, јер још има надлежност да сам покрене истрагу.

* Какви су досадашњи резултати нове организације правосуђа у области борбе против корупције? 

- Још је рано за прве процене, јер је закон ступио на снагу 1. марта. Већ је било неколико случајева које је реализовало посебно одељење за борбу против корупције, пре свега у Београду. Учинили смо доста да ова одељења профункционишу у пуном капацитету, одобрено је запошљавање 100 нових људи, увели смо финансијске форензичаре који су запослени у тужилаштву и верујем да ће резултати бити добри.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер