петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неименовани НАТО званичник за Данас: Позиција алијансе је јасна - трансформација Безбедносних снага Косова у војску питање о којем треба да одлуче косовске власти и НАТО то подржава
Хроника

Неименовани НАТО званичник за Данас: Позиција алијансе је јасна - трансформација Безбедносних снага Косова у војску питање о којем треба да одлуче косовске власти и НАТО то подржава

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. октобар 2018.

„НАТО подржава развој Безбедносних снага Косова у оквиру свог актуелног мандата. Безбедносне снаге Косова су професионалне снаге и извор регионалне стабилности“, каже за Данас званичник НАТО из Брисела који је желео да остане анониман, одговарајући на питање како Алијанса гледа на најаве о трансформацији Безбедносних снага Косова у војску, које ових дана учестало стижу из Приштине.

Саговорник наглашава да је „важно рећи да приликом покретања било каквих иницијатива у вези са мандатом Безбедносних снага Косова треба у потпуности консултовати све заједнице на Косову, као и све НАТО савезнике“.

„НАТО остаје посвећен безбедности и стабилности Косова, путем КФОР-а, операције које најдуже спроводимо“, наводи извор Данаса из седишта Алијансе.

Поједини представници дипломатских кругова на Западу тврде да је косовски председник Хашим Тачи изнова активирао причу о формирању војске Косова како би покушао да ојача своју позицију на унутрашњополитичком терену, која је умногоме уздрмана услед противљења великог дела албанске јавности на Косову Тачијевој иницијативи да косовско питање буде решено „корекцијом граница“ са Србијом.

„Тачи веома страхује од јачања опозиције, нарочито од Самоопредељења, а на Западу је у последње време све израженији став да би Самоопредељење могло да буде кооперативнији партнер у наставку преговора о могућем решењу за Косово од косовског председника“, кажу извори Данаса.

Подсетимо, РТС је прекјуче објавио да је Приштина покренула „план Б“ за формирање косовске војске, „заобилазећи противљење српских посланика и обавезу уставних промена“. У том контексту, очекује се да ће сутра косовски парламент расправљати о пакету од три нацрта закона, „који предвиђају да косовске безбедносне снаге прерасту у оружану формацију“.

Хашим Тачи је говорећи на тему трансформације Безбедносних снага Косова у војску поново критиковао косовског премијера Рамуша Харадинаја, поручивши да „за формирање војске није заслужан премијер, нити његови недавни састанци са америчким званичницима“, већ да је то „заслуга становништва (Косова“) и свих оних који раде на формирању војске“, пренели су приштински медији.

Симић: Предлог није у интересу Срба

Славко Симић, члан председништва косовске скупштине, изјавио је за РТС да предложени закони о трансформацији Безбедносних снага Косова „нису у интересу српског народа који живи на КиМ сигурно да ће нанети несагледиву штету по процес дијалога који се води између Београда и Приштине, несагледиву штету по Резолуцију 1244 СБ УН, која је и даље на снази и сигурно ће нанети несагледиву штету по мир и стабилност на КиМ“. За изгласавање предлога закона о војсци у скупштини је потребна проста већина од укупно 120 посланика.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер