четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неџмедин Спахиу: Мошти Исе Бољетинија деле Албанце
Хроника

Неџмедин Спахиу: Мошти Исе Бољетинија деле Албанце

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2015.

Десети јун је дан када је одржана Прва призренска лига (1878), кад је усвојена резолуција Савета безбедности УН (1999) и када је Џорџ В.Буш најавио (2007) независност Косова. Најважнији датум у историји косовских Албанаца је одређен и као дан када ће посмртни остаци Исе Бољетинија (1864–1916) бити поново сахрањени.

Када је 28. новембра 1912. у Валони проглашена независност Албаније, њен први премијер Исмаил-Кемал Вљора (1844–1919), иначе дотадашњи дипломата Османске империје, није смео да подигне албанску заставу све док из Косовске Митровице, са својих 300 бораца, није пристигао Иса Бољетини.

Зато су Исмаил-Кемал Вљора и Иса Бољетини (српској јавности познати са оног банера који је носио дрон на стадиону Партизана) прерасли у мит албанског национализма. Мит је подгреван и у доба комунистичког диктатора Енвера Хоџе, иако је Хоџа ликвидирао скоро све потомке обе породице.

Ису Бољетинија је, заједно са још седам његових сабораца, 23. јануара 1916. у Подгорици убила црногорска војска. Наводно је отац Милована Ђиласа узео његов пиштољ.

Када су 1998. године у Подгорици скрнављена муслиманска гробља, активисти ДCК Ибрахима Ругове покупили су мошти Бољетинија и његових сабораца и оне су у великој тајности до краја рата 1999. чуване у Косовској Митровици. Председник Ругова је инсистирао да се посмртни остаци Исе Бољетинија сахране уз војне почасти. Међутим, будући да је Бољетинијево родно село на северу Косова, Кфор је годинама одлагао тај догађај уз изговор да још није време да Косовске безбедносне снаге прелазе Ибар.

Када су, напокон, Бољетинијеви потомци пристали на то да Иса буде сахрањен без војних почасти, организациони одбор за сахрану је одлучио да мошти крену следећом трасом: Валона, Тирана, Призрен, Приштина, Преказе. Потом би главна свечаност била на стадиону у Косовској Митровици (југ), а сахрана у Бољетину (општина Звечан).

Неки су реклида овај „фолк патриотизам” може призвати несрећу, као што су је Срби призвали преношењем моштију цара Лазара пре него што су почели ратови у бившој Југославији.

Аутор ових редова је иначе објавио текст у водећим новинама у Приштини и Тирани, са основном поруком да овај догађај треба да буде искоришћен не за нови пркос него као прилика за симболично помирење са Србима. Сама личност Исе Бољетинија не симболише некога ко је пркосио Србима. Он се борио против Турака, био је у лошим односима са Аустријанцима, у добрим односима са Енглезима и никада се није борио против Срба. С њима је, у ствари, био у одличним односима, мада су га они, то јест Црногорци, убили у Подгорици.

Међутим, управо када је објављен предлог да се, као гест симболичног помирења Црногораца и Албанаца, на церемонију сахране позове и црногорски премијер Мило Ђукановић, који би предао револвер Исе Бољетинија косовским званичницима, Хашим Тачи се појавио са идејом да се мошти Исе Бољетинија сахране у Валони, поред гроба првог премијера Албаније Исмаил-Кемал Вљоре. Тачи је успео да у то убеди Бољетинијевог унука и праунука, који су путовали са њим у Тирану код Едија Раме, где је потписан споразум између две владе (Косова и Албаније) о сахрани Бољетинија у Валони 10. јуна ове године.

Намера Тачија је да овом дозом фолк примитивног национализама, који се у Албанији распламсао после фудбалске утакмице у Београду, помогне Рами на јунским локалним изборима.

Насупрот томе, градоначелник Јужне Митровице Агим Бахтири почео је кампању с намером да одлука две владе буде поништена. Кампања се све више намеће у форми референдума о томе ко је за самостално Косово, а ко за уједињење са Албанијом.

Подела је захватила не само лидере странака на Косову него и страначко чланство. Против тога да се мошти Исе Бољетинија сахране у Валони, осим градоначелника и свих одборника општине Јужна Митровица, изјаснили су се бивши председници Косова Фатмир Сејдију и Бехџет Пацоли, затим председник Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај и председник Иницијативе за Косово Фатмир Лимај. Своје противљење је исказала и половина градоначелника и посланика Косова. Цивилни сектор и интелектуалци су такође подељени.

Премијер Иса Мустафа се још није изјаснио, али може се сматрати да је прећутно за Валону,будући да је Хашим Тачи потписао споразум у име Мустафине владе. Није се изјаснила ни председница Косова, чије ћутање се не може објаснити никако друкчије него тако да Американци ништа нису рекли о том питању.

Ко ће бити победник у овом надметању умногоме зависи и од реаговања Срба, али утисак је да ће градоначелник Јужне Митровице добити битку против обе владе.

(Политика)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер