уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Зеленовић: Политика војне неутралности Србије постала неодржива. Безбедност Западног Балкана ускладити са спољном и безбедносном политиком ЕУ
Хроника

Небојша Зеленовић: Политика војне неутралности Србије постала неодржива. Безбедност Западног Балкана ускладити са спољном и безбедносном политиком ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. фебруар 2023.

Копредседник странке Заједно Небојша Зеленовић оценио је да је политика војне неутралности Србије постала неодржива и да би Београд морао да почне да разуме свет у коме живимо, како би уопште дошао у прилику да од света захтева оно што је суштински интерес грађана Србије.

Зеленовић је у ауторском тексту за нови број недељника Време указао да полазне тачке политичке стварности представљају ново стање међународних односа које је почело са ратом у Украјини, као и "тврдоглаво неизмењен став највећег дела политичке елите Србије" о најважнијим питањима током последњих 50 година.

"Руска агресија на Украјину спустила је нову гвоздену завесу на европски континент. Србија је физички окружена политичким океаном који снажно помаже Украјини да се одбрани од агресије. Све наше суседне земље, осим Босне и Херцеговине, чланице су НАТО-а. Због овога је политика војне неутралности наше земље постала неодржива и време је за велике промене", оценио је он.

Зеленовић сматра да о томе да ли ће Србија ући у НАТО, треба да одлуче грађани на референдуму, али предлаже одржавање Међународне конференције о Западном Балкану, којој би учествовали сви ентитети из региона, земље Квинте (САД, Немачка, Француска, Велика Британија и Италија) и Хрватска.

"Ово је дипломатски формат који има потенцијал за постизање великог договора о свим битним питањима региона", навео је Зеленовић.

Оценио је да пре свега треба постићи споразум о заједничкој одбрамбеној политици, која би била "потпуно хармонизована са спољном и безбедносном политиком ЕУ", а да је пут за постизање тог циља закључење билатералних војно-одбрамбених уговора Србије са Црном Гором и са Северном Македонијом.

"Овакав војно-одбрамбени споразум био би темељ за формирање Економске заједнице Западног Балкана, као јединственог економског простора на територији свих шест ентитета. Више од 20 милиона људи имали би могућност да се крећу, настањују, лече, школују и послбез икаквих граница. Економска заједница Западног Балкана би добила јасан и временски тачно одређен план за пуноправно чланство у ЕУ", казао је Зеленовић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер