петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Вујовић: Долазак Александра Ксанофа на место човека задуженог за Западни Балкан је „казна за Додика и прут за усмеравање Александра Вучића“
Хроника

Небојша Вујовић: Долазак Александра Ксанофа на место човека задуженог за Западни Балкан је „казна за Додика и прут за усмеравање Александра Вучића“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. јул 2024.

Александар "Саша" Касаноф преузео је функцију заменика помоћника секретара за Западни Балкану где долази на место Габријела Ескобара. Касаноф је познат као дипломата ког је Стејт Дипартмент углавном ангажовао на задацима који су подразумевали слабљење руског утицаја, стога нема сумње да би његов ангажман у региону требало посматрати из тог угла, пише Нова.рс.

Александар Касаноф, чији је надимак Саша, наследио је Габријела Ескобара, који је од лета 2021. био заменик помоћника државног секретара САД и специјални представник за Западни Балкан. Ескобаров мандат остаће упамћен по споразуму у Бриселу између Београда и Приштине и Охриском споразуму који је требао да утре пут нормализацији односа двеју страну. Међутим, након потписивања споразума озбиљнијих помака у дијалогу није било.

„И даље се надам, али ми је истекао мандат. Знам да ће овој канцеларији то остати приоритет“, рекао је Ескобар у једном од својих послењих обраћања медијима у својству специјалног изасланика.

Касаноф „временска непогода“

Током дипломатске каријере, Александар Касаноф је био извршни помоћник бивше подсекретарке за политичка питања Викторије Нуланд и вршиоца дужности подсекретара за политичка питања Џона Баса. Добитник је награде „Џејмс Клемент Дан“ (Јамес Цлемент Дунн Аwард) за изврсност, за рад на позицији политичког саветника у амбасади САД у Кијеву током „Мајданске револуције“ 2014. године, којом је са власти оборен проруски председник Украјине Виктор Јанукович и успостављена проевропска влада.

Да ће његов задатак бити у великој мери усмерен ка слабљењу руског утицаја и на Западном Балкану, сматра Никола Јовановић, некада саветник министра спољних послова, а сада директор невладине организације ЦЛС, пише Нова.рс.

Он истиче да Касноф нема много искуства са регионом, али да би његово именовање требало посматрати кроз призму претходног ангажмана у Украјини.

„За очекивати је да ће посматрати Западни Балкан искључиво у контексту сукоба Запада и Русије око Украјине. Радио је дуго са Викторијом Нуланд, која још увек има утицај на њега. У наредном периоду требало би очекивати наставак притиска на Србију око увођења санкција Русији и испоруке муниције и друге помоћи Украјини, али и проширење листе санкција за појединце и фирме из Србије. Србија на жалост нема дубоке контакте са бизнис и технолошком елитом из Америке, тако да бирократе имају велики утицај, који је често неповољан по нас“, објашњава саговорник.

С друге стране, дипомата Небојша Вујовић описао је Касанофа као „временску непогоду“.

„Он је казна за Додика и прут за усмеравање Вучића. Ипак, он ће извесно на тој функцији бити до 10. јануара и Трампове инаугурације, јер ће у Америци, са доласком Доналда Трампа на место председника, сви амбасадори и функционери администрације поднети оставке“, истиче Вујовић.

Касаноф у Вашингтону има више задужења, међу којима су место директора Канцеларије за глобалну политику и програме у Бироу за питања међународне трговине дрогом и спровођења закона, место директора Канцеларије за источноевропске послове и место заменика директора Канцеларије за питања Кавказа и регионалне сукобе.

Радио је у америчким дипломатским мисијама у Ирској, Туркменистану, Чилеу и Украјини, наводи се на сајту Стејт департмента.

Нови специјални изасланик из САД завршио је Национални ратни колеџ, Факултет за напредне међународне студије Универзитета Џонс Хопкинс и Хамилтон колеџ. Говори француски, италијански, руски и шпански језик.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер