уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић: Вучић је гарант националних интереса Србије, тешка ситуација на КиМ изазвана неодоговорним потезима претходних власти
Хроника

Небојша Стефановић: Вучић је гарант националних интереса Србије, тешка ситуација на КиМ изазвана неодоговорним потезима претходних власти

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. март 2018.

 Београд -- Потпредседник Владе Небојша Стефановић изјавио да је председник Србије Александар Вучић гарант националних интереса Србије.

Стефановић је, на ТВ Хепи, говорећи о актуелној ситуацији у вези с питањем Косова и Метохије рекао да је ту тешка ситуација изазвана и неодоговорним потезима претходних власти, катастрофално постављеним питањем Међународном суду правде, а затим измештањем преговора о КиМ из УН у ЕУ.

Он је рекао да је то саветодавно мишљење МСП многим земљама дало охрабрење, али и оправдање да признају самопроглашену независност. Како је навео, оправдање да је било потребно да се разговори о КиМ из УН "пребаце" под окриље ЕУ јер је била угрожена економска позиција отварају питање да ли су то "продали Србију" за одређене економске уступке. 

Говорећи о активностима председника Србије, Стефановић је оценио да он има огромну иницијативу и да је преузео исто такву одговорност да заштити наше националне интересе, али и упозорио да је при томе нападан "и са лева и са десна" , једни говоре да је мало урадио за европске интеграције, други да је сувише... 

"Предузима дипломатску иницијативу да уради све што је могуће да заштити наш национални интерес. Вучић је гарант наших националних интереса" назначио је Стефановић. Указао је да је ситуација таква да западне силе више и не желе да разговарају о било чему сем о независности Косова, те да су статусно неутрални разговори у Бриселу "статусно неутрални само на папиру". 

Како је рекао, сада се прича о већ постигнутом споразуму, те се преговара о ЗСО као о некој новој ствари, а не већ договореној, стављеној у споразум за који су добијене гаранције међународне заједнице да ће се испунити. 

"То је питање за ЕУ и све остале како могу да дозволе да се њихова реч не поштује", оценио је Стефановић и упитао какве су онда гаранције да ће се ишта испоштовати или је само српска страна та која мора да спроводи договорено. 

Додао је да је на сцени потпуно неразумевање САД и великог спектра земаља западне Европе, а да је на нама да сачувамо наше националне интересе, опет водећи рачуна о интересима земље, економским и свим другим. 

На констатацију да се све поставља као "свршен чин" Стефановић је упитао ако је то тако зашто им онда треба Србија. Како је рекао, говорећи о разним спекулацијама у медијима о исто тако разним плановима, предлозима, папирима које Србија наводно треба да прихвати, то је можда могло да се ради раније са Србијом. "Можда је могло некада са неким другим председницима који су прихватали такве емисаре, али ни са Вучићем ни са Србијом се данас на тај начин не разговара", рекао је потпредседник Владе Србије. 

Навео је да притисци постоје, али да Србија није држава која ће на све да пристаје и да се одрекне својих националних интереса. Стефановић је додао да је Србија држава која је стабилна, која напредује економски, у коју долазе страни инвеститори који запошљавају 170.000 људи...те да са земљом која напредује и која снажи није лако разговарати. 

Према његовим речима, зато неки и улажу напоре да се Србија дестабилизује како би онда пробали да остваре неке своје интересе. Он је рекао да је и нестабилна ситуација у Србији, "свађа између Тадића и Коштунице" и омогућила да се деси проглашење независности, а затим су уследили и катастрофални потези - питање МСП и измештање преговора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер