четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић: Удруживање "Дајрект медије" Драгана Ђиласа и "Јунајтед медије" Драгана Шолака "покушај враћања тајкунске хоботнице на власт по сваку цену"
Хроника

Небојша Стефановић: Удруживање "Дајрект медије" Драгана Ђиласа и "Јунајтед медије" Драгана Шолака "покушај враћања тајкунске хоботнице на власт по сваку цену"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јун 2018.

Удруживање "Дајрект медије" Драгана Ђиласа и "Јунајтед медије" Драгана Шолака, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић види као покушај враћања "тајкунске хоботнице на власт по сваку цену".

Упитан о томе зашто се медији не баве куповином "Дајрект медије" од стране СББ-а и зашто уједињење медијске империје пролази незапажено, Стефановић каже да то говори о огромном утицају који Ђилас и Шолак остварују.

О том утицају је, наводи, некада писала и покојна Верица Бараћ, која је говорила о апсолутној контроли медија коју је тада Ђилас спроводио кроз своје агенције којима је куповао секунде и тиме директно утицао на телевизијски програм или на објављивање или необјављивање информација.

"Невероватно је да нико од медија не пише о уједињењу највеће медијске агенције са највећим кабловским оператером, чак и неким телевизијским каналима", рекао је Стефановић и додао да је реч о потпуном укрупњавању "једне структуре кроз коју је више него јасно да се остварује утицај на медије којим ти тајкуни покушавају да остваре утицај на политички живот у Србији".

Готово нигде, каже, можда само у једном или два медија, могло се прочитати нешто о том уједињењу, те нагласио да постоји страх да се помене име Ђиласа и Шолака у било ком смислу, па чак и кад се говори о њиховим пословним активностима.

"Невероватно ми је и када се говори да су дали огроман новац НУНС-у да то нико не сме да помене. Не могу да замислим да је Вучић рецимо дао НУНС-у толики новац, стотине хиљада евра, шта би онда било речено за тај НУНС? Какве би етикете добијали, како би били називани они који би се усудили да такав новац прихвате?", упитао је Стефановић.

"Надам се да ћемо формулисати добар политички одговор овоме, јер друштво треба да се бори против такве врсте стварања монопола пошто то јесте покушај стварање тела које треба да оствари цензуру, али не цензуру државе јер у нашој земљи нема те цензуре", навео је Стефановић и додао да постоји само цензура да се нешто објављује против таквих тајкуна.

Не можете да, истиче, кажете лошу реч против њих "као што нисте могли од 2008. до 2012. године, а притом да се намучите, да нађете једну новину са насловом против тих људи у новинама".

Нажалост, каже, јасно му је да је поново на делу покушај да о Ђиласу и Шолаку не сме да се каже ништа.

"Не смете да поменете та имена, јер ако их поменете, сада ће имати структуру којом ће кроз агенције, секунде, телевизије, огроман новац, кабловске оператере моћи да се усмере на вас, да вам загорчавају живот и да ускрате секунде власницима телевизија, а да онима који су очигледно на неки начин заслужили њихову милост дају неки новац", наводи Стефановић.

То је, додаје, нажалост модел за који се надао да се никад више после 2012. неће појавити.

"Мислим да смо као друштво дужни да се одупремо таквој врсти формирања медија", казао је Стефановић и додао да такве медијске организације треба да "створе један потпуни мрак о неким људима, да не може да се каже ништа о њима".

Велики број медија у Србији отворено говоре о свим темама, критикују и председника и Владу што је потпуно нормално, и то може да се прочита у дневним новима и чује на телевизији.

Истовремено, наглашава, о неким људима, попут Ђиласа и Шолака, чак ни вест о уједињењу не сме да се објави, односно њихова имена не смеју да се дају у негативном контексту.

"Мислим да то и јесте наш посао, да се храбро боримо за слободу јавне речи у Србији. Није слобода јавне речи да смете да кажете о некима све, о некима ништа, слобода значи да сви морају да кажу све, али исто тако и да сви онда морају да истрпе. Не можете да свакога дана о породици Вучића и нашим породицама говорите било шта, а да о њима не смете да кажете ништа", каже Стефановић.

Ђилас је, додаје, јавни функционер и дужан је да трпи критику и исто тако су и медији дужни да преносе те информације.

"Видећемо, наравно, у наредном периоду да ли ће то утицати на објективност и активност оних који примају новац од Ђиласа и Шолака", закључио је Стефановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер