петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић у Дневнику РТС: Косово је овај пут променило тактику код захтева за пријем у Интерпол, правили су се да нису заинтересовани
Хроника

Небојша Стефановић у Дневнику РТС: Косово је овај пут променило тактику код захтева за пријем у Интерпол, правили су се да нису заинтересовани

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. октобар 2019.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је вечерас да је Косово, за разлику од прошлог пута, променило тактику када се ради о захтеву Косова за пријем у Интерпол и додао да су они о томе мање говорили у јавности и правили се да, како је оценио, нису заинтересовани.

Стефановић је, гостујући у Дневнику, за Радио-телевизију Србије (РТС) рекао да Србија, за разлику од прошлогодишње Скупштине Интерпола, сада разговара са свима укључујући и оне који су подржали пријем Косова.

Стефановић је казао да је он писао свим колегама, министрима унутрашњих послова других држава, објашњавајући позицију Србије, као и да је Србија вршила лобирање пред предстојећу Скупштине Интерпола у Чилеу.

Од 15. до 18. октобра у Чилеу се одржава Генерална скупштина Интерпола на којој ће се расправљати и о поновном захтеву Косова да постане члан те полицијске организације.

Небојша Стефановић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да од претходне Генералне скупштине Интерпола представници Србије разговарају са свима како Косово не би постало члан те полицијске организације.

"Подсећамо да је Интерпол основан од стране УН и не може да крши та правила", истакао је министар полиције. Подсећа да чланица Интерпола може бити држава чланица УН или држава посматрач што, како каже, Косово свакако није.

"Постоји притисак великих сила и ово је један од сетова активности наше земље. Састао сам се са много министара унутрашњих послова, објашњавали смо позицију Србије, вршили лобирање, користили мултилатералне сусрете за то", напоменуо је Стеафновић.

Један део тима Србије је, истиче, већ у Чилеу и заказани су разговори који ће бити "тешки и неизвесни".

"Знали смо тактику Приштине"

Представници Приштине су, каже, ове године имали другачију тактику – мање су говорили о Интерполу у јавности, деловало је да нису заинтересовани.

"Ја сам рекао да ће бити и да ће неко предложити да се гласа и био сам у праву, знали смо шта им је тактика", истакао је министар полиције.

Говорећи о паузи која постоји између два круга гласања, а која је током прошлогодишњег гласања била пресудна, Стефановић је објаснио да по правилима Интерпола постоји двокружно гласање.

"Први пут је потребна подршка две трећине држава, ако се то не догоди, онда се гласа опет. Кад имате у првом кругу гласања да Косово није примљено, уколико у време паузе изађу из сале, може да се деси да дође до промене односа земаља, и у том тренутку може гласање да иде у другом смеру. Иако пише да је гласање тајно, то се бележи електронски и ко има увид, може да каже како је ко гласао", рекао је министар полиције.

Србија ће се, каже, борити да та пауза између два гласања не поквари исход гласања.

Косово је до сада три пута подносило захтев за чланство - 2010, 2015. и 2017. године.

Интерпол је прошле године усвојио Резолуцију по којој земље које траже пријем морају бити чланице УН или имати статус посматрача.

Гласање 2018. године

У првом кругу Косово није обезбедило двотрећинску већину, након чега је одређена пауза пред други круг гласања.

Делегације су тада изашле из сале, а представници САД, Британија и Турске извршиле су додатни притисак на земље чланице како би обезбедиле пријем Косова у Интерпол.

Тај притисак није уродио плодом, па Косово ни у другом кругу није успело да обезбеди двотрећинску већину.

Против пријема Косова у Интерпол 2018. године гласала је 51 држава, 68 је било за, а 16 се уздржало од гласања. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер