четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић: Србија је спремна да преузме део терета мигрантске кризе, али чекамо даље смернице ЕУ
Хроника

Небојша Стефановић: Србија је спремна да преузме део терета мигрантске кризе, али чекамо даље смернице ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јун 2017.

 Београд -- Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио да је Србија спремна да преузме део терета мигрантске кризе, али да и даље чека смернице ЕУ.

Он је на састанку земаља учесница Регионалне иницијативе за питања миграције, азила и избеглица (МАРРИ) рекао да Србија од ЕУ чека смернице о у реадмисији - враћању миграната у земље порекла. Тај проблем се односи поготово на земље с којима Србија, као и неке државе ЕУ, немају споразуме о томе.

"Проблем мигрантске кризе са којом се сви ми, у већој или мањој мери већ неколико година суочавамо, постаје хроничан, без икаквих конкретних изгледа да би ускоро могао бити решен и превазиђен", рекао је министар.

"Зато морамо да чујемо одговор од Европе шта ћемо радити ако број миграната у будућности буде већи" рекао је Стефановић.

Истакао је да верује да је заједнички циљ свих учесница иницијативе МАРРИ да се нађе трајно и одрживо решење за проблем илегалних миграција, трговине људима и великог броја избеглица на "Балканској рути".

"Од почетка мигрантске кризе у Србији смо ухапсили више од две хиљаде људи који су се бавили организацијом илегалног преласка границе и кријумчарењем", рекао је он

Додао је да су заједничке патроле војске и полиције на границима од лета прошле године одвратиле велики део миграната који су хтели илегално да предју границу Србије.

„Факички, први контакт са Србијом им је кршење закона, али смо сви на овој рути послали јасну поруку да долазак на територију Балкана не може да буде хајдучија", оценио је Стефановић.

Додао је да власти на "Балканској рути" нису дозволиле било какав већи инцидент, избијање неке епидемије или угрожавање становништва.

Министар је рекао да је сада у прихватним центрима у Србији нешто мање од 6.000 миграната, што је број који Србија може да прими, пружајући им "пристојан смештај и храну, кров на главом и целокупну здравствену заштиту".

"Оно с чим се суочавамо, јесте да ови људи не желе да остану у Србији. То је важна порука коју они нама шаљу и траже да наставе путовање ка Западној Европи", рекао је Стефановић и нагласио да су то питања на која се мора наћи одговор и рећи мигрантима шта могу да очекују.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер