уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић и Европски комесар за миграције потписали споразум о Фронтексу, којим се омогућавају акције европске агенције за граничну и обалску стражу у Србији
Хроника

Небојша Стефановић и Европски комесар за миграције потписали споразум о Фронтексу, којим се омогућавају акције европске агенције за граничну и обалску стражу у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

 Европски комесар за миграције, унутрашња питања и грађанство Димитрис Аврамопулос и министар Небојша Стефановић парафирали споразум о Фронтексу.

Тај споразум односи се на акције које спроводи европска агенција за граничну и обалску стражу (Фронтекс) у Србији.

Аврамопулос је рекао да ће то омогућити да Фронтекс у сарадњи са МУП- ом Србије спроводи граничне провере миграната и тиме се повећати већа безбедност спољних граница ЕУ.

Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић је рекао да је за Србију важно да грађани буду безбедни и подсетио да се ЕУ 2015. године, када је наступила мигрантска криза, ЕУ понела према Србији као према држави чланици.

На заједничкој конференцији за новинаре у Палати Србија, Аврамопулос је казао да је парафиран споразум који ће унапредити безбедност на спољним границама ЕУ, као и боље управљање миграцијама.

Он је казао да ће тај споразум омогућити Европској агенцији за граничну и обалску стражу да спроводи граничне провере на територији Србије, наводећи да ће пружати подршку у спровођењу граничне контроле, али да неће преузимати задатке или надлежности од домаћих органа.

Аврамопулос је истакао да споразум са Србијом није једини који остварују у региону Западног Балкана, додајући да са земљама из тог региона желе да остваре сарадњу.

Према његовим речима, све те активности део су целокупног процеса приближавања земаља Западног Балкана Европској унији.

"Остваривање сарадње са Владом Србије доприноси остваривању других циљева уз подршку ЕУ. Хајде да овај подстицај искористимо у највећој мери за Западни Балкан", казао је он и додао да сви заједно у региону треба да раде на сузбијању свих видова криминала међу којима су борба против тероризма и трговине оружјем.

Он је додао да подржава држављане Србије на њиховом путовању ка ЕУ и жели им да их ништа не угрози на том путу.

Он је казао да је од суштинског значаја да се проактивно делује и да се остваре напори у решавању миграција, као и да жели да се са Србијом ојача сарадња и у том погледу.

"Србија је сјајна европска земља са сјајним људима. Искрено се надам да ће се ускоро отворити врата за пуноправно чланство у ЕУ. Наставићу да пружам пуну подршку Влади Србије на остваривању наше заједничке агенде на путу ка ЕУ", казао је он.

Стефановић је казао да је Србија истински посвећена супротстављању свим облицима криминала и да је за државу важно да у сарадњи са свим међународним партнерима учини све што је потребно како би њени грађани били безбедни.

"За Србију је важно да учини све што је потребно да осигура да се њени грађани слободно крећу, а то само можемо урадити у блиској сарадњи са свима", казао је министар.

Подсетио је да је Европска унија током мигрантске кризе посматрала Србију као државу чланицу и олакшала јој борбу са миграцијама.

"За нас је споразум важан јер даје нове могућности Србији и омогућава лакшу борбу против миграција и већу безбедност и заштиту грађана Србије", казао је Стефановић.

Додао је да ће споразум бити упућен Скупштини Србије на ратификацију.

Он је казао да се тежи сарадњи са земљама из региона по питању миграција.

"Важно нам је да ни ЕУ ни ми не одустајемо од тражења решења. Сваког дана се боримо да нађемо нова решења и да боље сарађујемо да би ризици били што мањи", поручио је Стефановић.

Рекао је да је са Аврамопулосом разговарао и о заједничким активностима на супротстављању криминалу, као и о томе шта Србија може урадити како би се смањили ризици и како би могућност настајања кривичних дела била све мања.

 

Србија наставља да блиско сарађује са Еурополом и Интерполом, поручио је Стефановић и додао да је држава опредељена ка ЕУ у коју жели да уђе што пре.

Србија трећа на Западном Балкану парафирала споразум о сарадњи с Фронтексом

Србија је трећа земља на Западном Балкану која је парафирала Статусни споразум о сарадњи са Фронтексом (Европском агенцијом за граничну и обалску стражу).

Споразуме који би требало да унапреде безбедност на спољним границама ЕУ, као и управљање миграцијама, Фронеткс је у фебруару парафирао са Албанијом, у јулу са Македонијом, док се са Црном Гором и БиХ још преговара.

Нацрт статусног споразума о сарадњи Србије и Фронтекса који је данас парафиран у Београду, биће потписан пошто две стране заврше потребне правне процедуре споразум треба да ратификује Скупштина Србије, а потребно је и одобрење Европског парламента.

Кад споразум ступи на снагу, Агенција за граничну и обалску стражу моћи ће да спроводи оперативне активности и да размешта тимове по Србији и земљама ЕУ, уз сагласност власти Србије и власти земаља чланица ЕУ с којима се Србија граничи.

Споразум су данас у Београду парафирали министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и европски комесар за унутрашња питања и миграције Димитрис Аврамопулос. Тај споразум Србије и Европске уније (ЕУ) је о акцијама које спроводи Европска агенција за граничну и обалску стражу (Фронтекс) у Србији.

(Танјуг - Бета)

Видети још:

Тоби Вогел: Фронтекс на Балкану је иронија; последњих месеци прилично усмерен или намеран прилив миграната из Србије у БиХ и постоји велики потенцијал за политичке игре с локалним политичарима и мигрантима

Андреј Пленковић: Хрватска способна сама да надзире своју границу, не треба јој помоћ Фронтекса; Фронтекс распоредити у суседним земљама; визна либерализација између Србије и Ирана проблем за ЕУ

Виктор Орбан: Нема потребе да Фронтекс чува мађарску границу од миграната, та организација никада није успешно заштитила ни метар границе

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер