четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Савић: Повећање плата и пензија неће бити помињано у предстојећим разговорима са ММФ
Хроника

Небојша Савић: Повећање плата и пензија неће бити помињано у предстојећим разговорима са ММФ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. јун 2017.

 Председник Савета гувернера Народне банке Србије Небојша Савић оценио је да је Србија током протекле две и по године реализовала један од успешнијих програма које је ММФ реализовао уопште, али да треба наставити сарадњу. Такође је потврдио да повећање плата и пензија неће бити помињано у предстојећим разговорима са ММФ-ом.

Он је за РТС уочи почетка разговора делегација ММФ-а и Србије рекао да ће прва ствар на дневном реду бити "закључни део једног програма".

"Ми се налазимо практично у завршних шест месеци једног успешног програма са ММФ-ом", рекао је Савић.

Мисија ММФ-а стигла је 22. јуна у Београд поводом седме ревизије текућег трогодишњег аранжмана са Србијом, а посету ће завршити 4. јула.

Како је најављено, мисија ММФ-а, коју предводи Џејмс Руф, имаће два задатка, да сагледа стање српске привреде и спроводјење програма који истиче фебруара идуће године.

Налазе мисије ММФ-а о седмој ревизији аранжмана са Србијом из предострожности у вредности од 1,2 милијарде евра Извршни одбор ММФ-а разматраће крајем августа.

Претходна, шеста ревизија аранжмана, одобрена је у децембру прошле године. Савић је навео и да је најважније што је Србија успела да успостави монетарну стабилност која траје практично од почетка програма, и да је у међувремену остварила фискалну стабилност, "која се остварује и даље у овој години".

Рекао је и да су остала питања на дневном реду јавна предузећа која су вишедеценијски проблеми у српској привреди и они ће морати да се реше.

Истакао је и да је напредак који је остварен у "Железницама" значајан али да остаје проблем "Електропривреде", који, како је навео, има своју економску, финансијску, политичку, али и синдикалну димензију".

Према речима Савића, решавање ЕПС-а је вишедимензионално.

"Један сегмент је урађен, али остали су и други сегменти који треба да се ураде што је пар екселанс политичко питање које треба решити", рекао је. 

Он је истакао да то "безусловно треба решити", јер је ЕПС највећи систем у земљи и носилац је привреде.

"Без енергетике не функционише ништа у земљи", рекао је Савић.

Прво резултати, онда разговор о платама и пензијама

Упитан да ли заиста у предстојећим разговорима неће бити помињано повећање плата и пензија, с обзиром на то да се буџет прави већ на јесен, он је одговорио потврдно.

"Буџет се прави за идућу годину и то повећање вероватно припада идућој години. Када се буде разговарало о буџету, онда ће се разговарати евентуално и о томе", рекао је Савић.

На питање колики је маневарски простор за повећање плата и пензија, он је одговорио да треба остварити резултате и истовремено водити рачуна и о развоју.

"Хајде да направимо стопу очекиваног раста, хајде да направимо резултат, да остваримо тај вишак, па онда да разговарамо о томе на колико могу да се повећавају плате и пензије", рекао је Савић.

Указао је и на неопходност обезбеђивања средства за даљи развој и да се направи равнотежа.

"Наш проблем је што смо превише трошили у прошлости. Рачуни су сада стигли и морају да се плате", рекао је Савић. 

Упитан да ли је Србији, с обзиром да се постојећи аранжман са ММФ-ом завршава у фебруару идуће године, потребна нови, он је одговорио поврдно. 

"Мислим да нам је потребан нови. Управо да бисмо обезбедили континуитет започетих реформи, и да бисмо успели да остваримо све оно што желимо да остваримо", рекао је Савић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер