четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Радмановић: ЕУ има велику одговорност за Западни Балкан
Хроника

Небојша Радмановић: ЕУ има велику одговорност за Западни Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. јануар 2012.

БЕЧ – Европска унија има одговорност према Западном Балкану и потребан је посебан сензибилитет за овај регион, оценио је у Бечу члан председништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић.

У излагања на тему „Западни Балкан и ЕУ”, на бечком универзитету, он је нагласио да је Беч важно место за западни Балкан и да и данас има посебну позитивну и активну улогу када је овај регион у питању.

„Све земље Западног Балкана опредељене су да буду чланице ЕУ”, рекао је Радмановић указујући да постоји свест о проблемима са којима се суочава ЕУ.

Он је објаснио да се често говори о неком замору од проширења указавши да је у претходном ширењу ЕУ примила 100 милиона људи, а да се сада као проблем поставља 17 милиона људи колико их има неколико држава Западног Балкана.

„Западни Балкан је увек био интересантан великим силама”, истакао је Радмановић додавши да се у овом тренутку у овај регион поново враћају интересне сфере Русије и Турске.

„Руска Федерација као и Турска долазе на Балкан са инвестицијама и без услова и ту показују разлику у односу на ЕУ која сваки дан има нове услове за Западни Балкан. У ЕУ нема довољно стратешке процене о томе”, поручио је Радмановић.

Он је указао да је дошло до такве ситуације да су супротно прошлим временима све земље овог региона опредељене да буду чланице Уније, али да их ЕУ ставља на чекање и да идеја о томе није заживела у њој.

Радмановић је рекао да је стање у региону као и у БиХ комплексно, додајући да је кључно питање ситуација у Србији везано за отцепљења покрајине Косова и Метохије, али да проблема има и у Македонији која има спор са суседом.

„ЕУ треба да учини све да Србија буде стабилна, а то може да буде остварено само уколико су задовољни људи који живе у њој”, поручио је Радмановић и додао да се морају задовољити и Албанци на Косову.

„ЕУ мора много озбиљније да се укључи у решавање ових проблема”, нагласио је он.

Радмановић је изразио наду у подршку Хрватске осталим земљама на путу ка ЕУ, осврнувши се при томе на спорове границе Хрватске и БиХ који нису решени, као и између Хрватске и Србије.

Говорећи о БиХ, он је рекао да је ова земља на известан начин протекторат ЕУ, а да улога међународне заједнице у њој није била увек исправна, као ни у региону Западног Балкана.

„У БиХ не постоји политичко јединство, а без тога нема функционисања”, поручио је Радмановић.

Он је објаснио да три конститутивна народа имају различите представе о томе како треба да буде уређена држава.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер