уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Радмановић: БиХ без заједничког става у СБ УН о Косову
Хроника

Небојша Радмановић: БиХ без заједничког става у СБ УН о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2011.

БАЊА ЛУКА - Председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић рекао  је данас да је разлог зашто је у дебати Савета безбедности УН о Косову и Метохији од представника 15 земаља чланица СБ ћутао једино представник БиХ, то што Председништво БиХ није постигло сагласност о коначном тексту излагања сталног представника БиХ при УН у Њујорку.

Радмановић наводи да је разлог томе било одбијање бошњачког и хрватског члана Председништва БиХ да се у излагање уграде реченице којима БиХ подржава суверенитет и територијални интегритет Србије, као и настојање Београда да се, под супервизијом Савета безбедности УН, спроведе независна истрага о недозвољеној трговини људским органима на Косову.

"Друга два члана Председништва БиХ била су против формулације да БиХ подржава суверенитет и територијални интегритет свих држава, иако је ово став који су сва три члана Председништва једногласно подржала приликом писања заједничког саопштења на трилатералном састанку Србије, БиХ и Турске у Карађорђеву, 26. априла ове године", навео је Радмановић.

Он каже да је инсистирао да се у излагање у име БиХ уграде реченице о подржавању суверенитета и територијалног интегритета Србије, као и њеног настоајња да се под супервизијом УН спроведе истрага о недозвољеној трговини људским органима на Косову.

Радмановић објашњава да је то тражио јер БиХ није признала једнострано проглашену независност Косова од Србије, као и због тога што је Србија у више наврата у својим иступима пред Саветом безбедности УН, као и другим међународним и домаћим институцијама истицала да подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ.

Радмановић сматра да је у интересу БиХ развијање добросуседских односа на принципу међусобног поштовања, одржавања мира и стабилности у региону, те међусобног помагања на путу европских интеграција, што је један од циљева спољне политике БиХ дефинисан у документу "Општи правци спољне политике БиХ", који је Председништво БиХ усвојило 2003. године.

Наводећи да је Председништво БиХ до сада увек у својим иступима подржавало принцип да сви ратни злочини, кршења људских и хуманитарних права, морају бити истражени и одговорни приведени правди, без обзира о којој држави и појединцима се ради, Радмановић каже да је сматрао да је сасвим логично да БиХ подржи настојање Србије да се под надзором СБ УН спроведе независна истрага о трговини људским органима на Косову, као предуслов за помирење националних заједница које живе на Косову и Метохији.

Имајући у виду све околности, Радмановић сматра да су бошњачки и хрватски члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић и Жељко Комшић својим деловањем прекршили Устав БиХ, те довели у питање даљи хомогени рад Председништва БиХ.

Радмановић подсећа да Председништво БиХ није постигло сагласност ни око заједничког иступања пред СБ УН у вези са Извештајем високог представника о стању у БиХ и наводи да, и поред јасне инструкције Председништва БиХ мисији БиХ при УН у Њујорку да се амбасадор БиХ при УН-у у Њујорку Иван Барбалић не обрати на седници СБ УН-а о ситуацији у БиХ, с обзиром да није постојао званичан став БиХ, он је говорио на основу усмене инструкције Изетбеговића и Комшића и износио ставове СДП-а БиХ.

"Ово је отворено кршење Устава БиХ, које јасно показује које политичке снаге у БиХ не желе договор и смиривање ситуације у БиХ. Пре тога, бошњачки и хрватски чланови Председништва прегласали су председавајућег Радмановића на седници Председништва БиХ у расправи о Буџету БиХ, најважијем документу економске политике земље", каже се у саопштрењу.

На крају се констатује да је све ово унело једну нову димензију у односе у Председништву БиХ и да ће даљи рад бити веома отежан.

"И поред настојања да се у Председништву БиХ увек постигне договор, обезбеди међусобно поштовање, дефинишу спољна политика и равноправно заступање у интересу свих у БиХ, бошњачки и хрватски члан Председништва БиХ својим су потезима нарушили принцип договарања као основни метод рада колективног органа земље због чега ће председавајући Радмановић предузети неопходне мере у оквиру Устава БиХ и спречити било какво недозвољено иступање у име БиХ, те учинити све да се одговорни за раније иступе и неправилности позову на одговорност", каже се у саопштењу председавајућег Председништва БиХ.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер