уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Атанацковић: Слажем се са оценом Ане Брнабић да ће грађани 2018. живети боље, али за два до три одсто и питање је да ли ће то уопште и осетити
Хроника

Небојша Атанацковић: Слажем се са оценом Ане Брнабић да ће грађани 2018. живети боље, али за два до три одсто и питање је да ли ће то уопште и осетити

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. децембар 2017.

 Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић изјавио је у Новом дану телевизије Н1 да је сагласан са оценом премијерке да ће грађани наредне године живети боље, али истиче да ће то побољшање бити минимално и да је питање да ли ће грађани то уопште и осетити.

Премијерка Србије Ана Брнабић недавно је изјавила да ће грађани Србије 2018. године живети боље у свим сегментима. Председник Уније послодаваца сагласан је са очекивањима да ће то побољшања доћи, али истиче да животни стандард може да расте само онилико колико расте БДП.

“Велико је питање шта значи живети боље. Сигуран сам да ћемо живети боље, али не за 10 одсто или 20 одсто. Биће боље за онолико колико дигнемо раст БДП-а. Сигурно је да ћемо имати раст од три, три и по одсто, али да бисмо осетили да живимо значајно боље потребно је да ти проценти буду пет и више одсто”, објасни је Атанацковић и поручио да ће грађани 2018. живети боље за два до три одсто, и да је питање да ли ће то уопште и осетити.

 Важно је, међутим, да ипак постоји раст и да ствари не иду на боље, истиче Атанацковић.

А колико тај привредни раст помаже држава? Привредници годинама, па и деценијама, истичу да су високи порези, пре свега високо опорезивање рада, највећа препрека за пословање.

У Србији су тренутно у процедури измене неколико пореских закона.То су Закон о ПДВ-у, Закон о порезу на добит правних лица, Закон о порезу на доходак грађана и углавном ће се примењивати од 1. јануара 2018. године.

Атанацковић каже да послодавци још нису упознати са тим на који начин ће се променити однос према порезима и неким парафискалним наметима.

“Имамо обећање да се ради на доношењу новог закона који ће регулисати ту област. Кажу да ће да смање број парафискалних намета и да ће да постане јасно инвеститору шта га очекује у ком граду, и колико и шта плаћа. Највећи проблем је да се нешто плаћа, а не зна се зашто. Нити је порез, низи је такса, а свака од општина измисли нешто друго”, упозорава он.

Као важну меру истиче то што је Министарство финансија испунило обећање и што је након повећања минималне цене рада за десет одсто, донело одлуку о повећању неопорезованог дела зараде са 11.700 динара на 15.000 динара.

“Постоје привредна друштва где нико не прима минималац, и ту ће остати та разлика између 11.700 и 15.000 динара, и та разлика може ићи директно запосленима, али може бити и део акумулације ка новим инвестицијама”, објашњава Атанацковић.

Председник Уније послодаваца поздравља и одлуку да се олакшице за новозапослене продуже за још две године, и сматра да је важно да ако се већ држава труди да повећа запошљавање кроз субвенције страним инвеститорима, има и једну такву стимулативну меру за домаће привреднике.

Ипак, има замерке на нови образац за електронску пријаву ПДВ-а чија је примена одложена до средине наредне године. Том проблематиком се, како каже, бавио Савез рачуновођа и ревизора у оквиру Уније посодаваца који је истакао да није поред докумената који се редовно подносе, није логично додавање још једног обрасца.

“Проблем је и повећање цене рачуноводствених услуга”, додаје Атанацковић и објашњава да ће због новог обрасца за пријаву ПДВ-а послодавци морати да запосле нове рачуновође и набаве нови софтвер.

Парадоксално је то што би, како каже, електронско пословање требало да поједностави процедуре, а у овом случају их компликује.

Промене по први пут иду у корист обвезника

Гост Новог дана био је и Александар Милановић, главни и одговорни уредник стручног часописа "Пореско-рачуноводствени инструктор" компаније Параграф Леx који истиче да измене пореских закона, ове године, можда по први пут иду у корист пореских обвезника, како физичких лица, тако и привредних субјеката.

Поред повећања неопорезивог дела зараде, Милановић истиче да је позитивно и то што су олакшице за новозапослене продужене до краја 2019. године, тако да ће послодавци који запосле нова лица - која су претходно бар шест месеци била на евиденцији незапослених – и даље имати право на повраћај дела уплаћених пореза и доприноса.

Ипак, сагласан је са оценама Атанацковића у вези са електронском пријавом ПДВ-а и објашњава да ће послодавци убудуће морати да подносе и преглед обрачуна уз сваку пореску пријаву, због чега је потребно не само изменити софтверску подршку, већ и едуковати кадрове, што подразумева додатне трошкове.

Подсећа да надлежни као евентуалне бенефите нове електронске пријаве ПДВ-а наводе то да ће привредници имати сређеније евиденције и да ће бити омогућен бржи повраћај ПДВ-а, али упозорава да су ти бенефити неизвесни, а да су трошкови послодаваца непосредни.

Када је реч о очекивањима за 2018. годину, Милановић је сагласан да ће грађани живети минимално боље, и да ће до осетнијег раста животног стандарда доћи тек уз већи раст БДП-а.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер