четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Атанацковић: Минимална цена рада биће повећана са 130 на 143 динара по сату, послодавцима обећано да се бруто плате неће повећавати
Хроника

Небојша Атанацковић: Минимална цена рада биће повећана са 130 на 143 динара по сату, послодавцима обећано да се бруто плате неће повећавати

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. септембар 2017.

 Чланови Социјално-економског савета Србије договорили су се данас да минимална цена рада буде повећана са 130 на 143 динара по сату, изјавио је председник Уније послодаваца Небојша Атанацковић.

Атанацковић је изјавио и да је послодавцима обећано да се бруто плате неће повећавати, што практично значи да ће се наћи начин да се повећа неопорезиви део плата.

- Министар финансија Душан Вујовић је обећао да после увећања минималне зараде послодавци неће имати већи трошак. Он је објаснио да је немогуће повећати минималну зараду за више од 10 одсто јер би то урушило буџет за наредну годину - навео је Атанацковић.

Социојано-економски савет је од девет јутрос у Влади Србије преговарао у о новој минималној цени рада која би се исплаћивала од 2018. године.

Чланови Социјално-економског савета су председници Владе Србије, репрезентативних синдиката и Уније послодаваца Србије.

Репрезентативни синдикати тражили су да минимална цена рада по сату од идуће године буде повећана са 130 на 154 динара, а услов Уније послодаваца је да истовремено буде повећан неопрезиви део зараде који је сада 11.600 динара.

Минимална цена рада по сату од јануара ове године је повећана са 121 динар по сату на 130 динара, а последњих пет година за 15 динара.

Минималну зараду од 22.880 динара у Србији прима око 350.000 радника.

СЕС није прихватио Нацрт закона о родној равноправности

Социјално економски савет је на данашњој седници донео одлуку да не прихвати Нацрт закона о родној равноправности јер има доста мајнкавости и социјални партнери нису били консултовани, рекао је Тањугу председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић.

Он је казао да садашњи нацрт закона није прихватљив за синдикате, Унију пословаца Србије и Министартво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Став СЕС-а је да је предложени Нацрт неприхватљив и да би требало изнова требало кренути у његову израду.

Како је рекао, тај Нацрт закона предвиђа додатне трошкове и има отворена питања када је реч о његовој примени.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић изјавио је јуче да је важно да Закон о родној равноправности буде функционалан и у интересу свих грађана, те додао да су примедбе на Нацрт имали и синдикати и Унија послодаваца.

Министар није желео да говори о роковима до када би "дорађен" предлог могао да се нађе на влади, а затим и пред посланицима.

- Не бих лицитирао са датумима, важније нам је да закон буде функционалан, у интересу свих грађана, а време... С обзиром да смо чекали оволико, дани нису важни у овом тренутку - рекао је Ђорђевић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер