Početna strana > Hronika > Navijači Crvene zvezde na utakmici finala Superlige: "Još uvek je srpska Sparta, nalazi se pored mora, to je moja Crna Gora"

subota, 15. jun 2019.

Vruće je bilo u dvorani "Aleksandar Nikolić" tokom utakmice Zvezda - Partizan, a postalo je još toplije kada su navijači crveno-belih zapalili zastavu "Kosova" na tribinama.

Tokom prvog dela meča, pristalice domaćih podigle su plavo-žutu zastavu i brzo je izgorela uz veliki dim. Nedugo potom, na istoj tribini istaknuta i parola - poruka "Delija" Crnoj Gori.

Zvezda od "plus 10" do nove drame i 2:1!Paklen derbi: "Daj da završimo, da ne popadamo"Trinkijeri: Bili smo blizu, blizu...Tomić: Svi su "pokrili" Dobrića

"Reći ću vam iz inata, još uvijek je srpska Sparta, nalazi se pored mora, to je moja Crna Gora", pisalo je na transparentu.

Početkom drugog dela utakmice, navijači Zvezde poslali su uvredljivu poruku klupskoj legendi, a sada predsedniku FS Crne Gore, Dejanu Savićeviću, koji je u petak govorio o njima, optuživši ih za "povezanost sa službama".

"Sever - produžena ruka Srbije, nikad službe i vlast. J**** te u usta škrbava", pisalo je na toj poruci.

Košarkaši Crvene zvezde pobedili Partizan rezultatom 96:90

Hladnokrvnost Dejana Davidovca, koji je u neizvesnoj završnici "vezao" dve trojke, kao i jedan nesmotren faul Nikole Jankovića u poslednjem sekundu napada, prelomili su treći meč finala plej-ofa srpske Superlige u korist aktuelnog šampiona Srbije i regiona.

Crvena zvezda - Partizan (2:1) 96:90, po četvrtinama 22:18, 26:27, 20:19, 28:26.

Zvezda je tako stigla do novog vođstva u finalnoj seriji, ali za razliku od prethodne utakmice, kada joj je pobedu "oteo" Rade Zagorac, ovog puta će potencijalni "brejk" pred navijačima Partizana značiti i odbranu titule.

Četvrti meč na programu je u ponedeljak od 18.00 (Arena sport 1). Ako se crno-beli ponovo budu revanširali, igraće se "majstorica" u četvrtak, 20. juna.

Zvezda je do 2:1 stigla bez Ognjena Dobrića, koji se nije oporavio od povrede skočnog zgloba i gledao je utakmicu u civilu.

ZVEZDA: Radanov, Čović 7 (8as), Kešelj, Davidovac 17 (trojke 4/7, 3as), Nenadić, Lazić 8 (trojke 2/6), Faje 11 (trojke 3/4, 9sk), Beron 25 (za dva 5/5, trojke 2/4, bacanja 9/10, 4sk, 3as), Ristić 4, Simanić 5, Rivers 8 (za dva 1/5, trojke 2/5), Odžo 11 (5sk, 5izg).

PARTIZAN: N. Janković 11 (3izg), Pejdž 14 (trojke 2/2), Pušica, Marinković 21 (za dva 4/4, trojke 3/4), Jaramaz 15 (4sk), Veličković 5 (3sk), Tanasković, Zagorac, Renfro 18 (za dva 5/5, trojke 0/3, bacanja 8/9, 6sk, 8as, 2ukr), S. Janković 3, Gagić 3 (2sk, 2izg), Nikolić.

Crveno-beli su tokom celog meča dobro šutirali trojke (skoro 50 odsto, 15/32), uz to su nadskakali "večitog" rivala (37:29) i naročito tokom drugom poluvremena izborili nekoliko novih napada, u kojima bi najčešće sledili faulovi i slobodna bacanja.

Najbitniji takav momenat bio je faul Nikole Jankovića nad Bilijem Beronom, pri rezultatu 85:83 u 39. minutu.

Zvezda je dva puta zaredom posle promašaja izvodila aut ispod koša, a drugi put je za njen napad ostalo tek nešto više od jedne sekunde. U takvoj situaciji je prekršaj Jankovića skupo koštao crno-bele, jer je bek iz SAD iskoristio sva tri bacanja i povećao na 88:83.

Kao što se tokom čitave utakmice "hiljadu" puta vratio u život, Partizan je posle dva promašena bacanja Mohameda Fajea smanjio na 88:85, ali onda je Zagorcu dosuđena tehnička zbog ometanja izvođača auta, da bi Kej Si Rivers na pas Filipa Čovića postigao trojku i definitivno rešio pitanje pobednika - 92:85.

Pre toga je Zvezda sa maksimalnih 76:66 i 79:69 sredinom poslednjeg kvartala "spala" na 79:76.

Na seriju od 7:0 trojkom je reagovao Davidovac, a u narednom napadu pogodio je još jednu i odbio novi nalet crno-belih, koji su košem i bacanjem Aleksa Renfroa još jednom prišli na tri razlike - 85:79.

Kao u prvom meču, crveno-beli su vodili skoro svih 40 minuta, ali im Partizan nije dao da predahnu. Vanja Marinković blistao je u prvom poluvremenu (17 poena, bez promašaja), kada je uz pomoć Ognjena Jaramaza i Renfroa uporno spuštao domaćina sa šest-sedam poena prednosti u rezultatski "egal".

Na veliki odmor otišlo se sa 48:45, što je davalo nadu i jednima i drugima.

Partizan je preko Novice Veličkovića jednom uspeo da izjednači (50:50 - 22. minut), međutim poslednje vođstvo pulena Andree Trinkijerija ostalo je ono iz devetog minuta, kada je Stefan Janković postigao trojku za 17:18.

Mada je posle toga bilo još mnogo borbe i drame, veliki uticaj na konačan ishod sigurno je imala Fajeova blokada Zagorcu, nakon što je ovaj ukrao loptu i pokušao da postigne lake poene iz kontre. Na drugoj strani je Čović ubacio trojku i umesto da bude samo 57:56, Zvezda je povećala na 60:54.

Sudili su Milivoje Jovčić, Marko Juras i Uroš Nikolić.