четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД данас активирају противракетни штит у Румунији, Русија негодује
Хроника

САД данас активирају противракетни штит у Румунији, Русија негодује

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2016.

Амерички противракетни штит у Европи биће активиран данас, готово деценију након што је Вашингтон предложио НАТО-у заштиту од иранских ракета.

Противракетни штит биће активиран упркос томе што Руси упозоравају да се ради о претњи миру у средишњој Европи.

САД и НАТО су саопштили да је противракетни штит, који може да прати и обори долазеће ракете, искључиво одбрамбен и да је у сваком случају немоћан против руских интерконтиненталних балистичких ракета.

У јеку напетости између Русије и Запада, амерички и званичници НАТО-а у удаљеној ваздухопловној бази Девеселу у Румунији прогласиће противракетни штит оперативним.

Догађа се то након година планирања, милијарди утрошених долара и неуспелог уверавања Руса да се штит неће користити против Москве. Све кључне компоненте, укључујући и ракете, биле су постављене у румунској бази у децембру 2015. али још нису биле у потпуности интегрисане у систем НАТО-а за одбрану од балистичких ракета.

"Сада имамо моћ да заштитимо НАТО у Европи", рекао је Роберт Бел, изасланик америчког министра одбране Еша Картера у НАТО-у.

"Иранци постају све јачи и морамо размишљати унапред. То није усмерено према Русији", рекао је новинарима, додајући како ће систем ускоро бити стављен под контролу НАТО-а.

САД ће у петак у Пољској почети изградњу другог таквог положаја који би требало да буде готов до 2018. и који ће НАТО-у, уз радаре и бродове на Средоземљу, дати трајни и непрекидни штит.

Русија с незадовољством гледа на такву демонстрацију снага свог хладноратовског ривала у некад комунистичкој источној Европи у којој је раније била утицајна. Москва сматра како НАТО покушава да их окружи близу стратешки важног Црног мора, седишту руске флоте у којем Савез планира да појача патроле.

Штит се активира у време док НАТО јача своје снаге у Пољској и на Балтику, поучен искуством руске анексије Крима из 2014. године, чему Русија одговара јачањем својих западних и јужних бокова с три нове дивизије.

Упркос америчким уверавањима, Кремљ сматра како је прави циљ противракетног штита неутралисање нуклеарног арсенала Москве довољно дуго у случају међусобног рата у којем би САД прве извеле напад.

Штит се ослања на радаре који региструју лансирање ракета у свемир. Сензори затим мере путању ракете, а противракетни пројектили пресрећу и уништавају циљ у свемиру, пре него што се врати у Земљину атмосферу, што се може учинити с бродова и из копнених база.

Москва: Штит није намењен против непостојеће претње из Ирана, већ против Русије

Руски званичници су одбацили уверавања САД да је планирани противракетни штит намењен одбрани од ракетних претњи из Ирана, а председник Русије Владимир Путин је рекао да је одлука САД и НАТО-а да наставе с тим пројектом чак и после нуклеарног споразума о иранском нуклеарном програму доказ да је уперен против његове земље. Западни званичници су то негирали.

Руско Министарство спољних послова је саопштило да је одлука да се инсталира штит у Румунији грешка оценивши да то директно погађа руску националну безбедност.

САД ће у петак у Пољској почети изградњу још једног система, у близини Балтичког мора, а очекује се да буде завршен 2018. године.

Штит је на ивици да буде активиран већ десет година након што је Вашингтон предложио да се НАТО заштити од иранских ракета упркос упозорењима Русије да Запад угрожава мир у централној Европи.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер