четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО преузима контролу над зоном забране летења у Либији
Хроника

НАТО преузима контролу над зоном забране летења у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. март 2011.

Док афричке дипломате покушавају да реше либијску кризу коалиционе снаге настављају са нападима на циљеве у близини побуњеничких упоришта у Либији.

Једна делегација представника либијског лидера Моамера Гадафија саопштила је да је влада спремна да примени такозвану "путну мапу" коју је замислила Афричка унија. Поменута делегација издала је данас саопштење о томе, после састанка са представницима пет других афричких држава у Етиопији.

Француска новинска агенција Франс прес наводи да "путна мапа" Афричке уније предвиђа моменталну обуставу непријатељстава, сарадњу у достављању хуманитарне помоћи и заштиту страних држављана.

Делегација је такође саопштила да је предана успостављању прекида ватре и захтевала је обуставу ваздушних напада и поморске блокаде Либије. Упркос надама, представници либијских побуњеника нису се појавили на састанку са Афричком унијом.

У међувремену, НАТО се припрема да, наредних дана, преузме пуну контролу над зоном забране летења у Либији. Коалициони авиони јуче су обавили око 150 борбених мисија, од којих су око 70 летова извели амерички авиони.

Терет спровођења зоне забране летења над Либијом полако се скида са леђа америчког генерала Картера Хема. Он је зону забране летења спроводио недељу дана, и то је за њега представљало велико оптерећење.

„Да ли ми смета што има недужних цивила које су ти људи побили, док је моја мисија била да их заштитим? Наравно да то примам к срцу“, рекао је Хем.

У року од неколико дана, тај посао ће пасти на канадског генерал-пуковника Чарлса Бушара. Иако је НАТО надлежан за војну операцију, њу неће спроводити само чланице савеза.

„Уједињени Арапски Емирати саопштили су да се придружују коалицији и шаљу авионе да заштите либијске цивиле и спроведу зону забране летења. Арапско лидерство и учешће је од кључног значаја“, поручила је синоћ америчка државна секретарка Хилари Клинтон.

Катар је данас постао прва арапска земља чији авиони учествују у мисији у Либији. Коалициони званичници саопштили су да је један катарски војни авион летео уз француски авион патролирајући либијским ваздушним простором. Француска је данас саопштила да је тај простор „под контролом“. Међутим, копнене снаге Моамера Гадафија наставиле су напад на Аџдабију, пролаз ка побуњеничком, источном делу Либије, због чега су коалициони авиони отворили ватру. Генерал-мајор британског ваздухопловства Фил Осборн саопштио је да су „прецизним ударом ракета „бримстон“ погођена и уништена три тенка Гадафијевих снага.“

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер