петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО и Русија без договора о заједничком управљању ракетним штитом
Хроника

НАТО и Русија без договора о заједничком управљању ракетним штитом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

Москва - НАТО се нада да би Русија могла бити део планираног одбрамбеног ракетног система али неће попуштати пред притисцима Москве да заједнички управљају штитом.

После разговора са руском делегацијом у Москви представник НАТО-а Џејмс Апатурај рекао је да би Алијанса желела да постигне договор с Русијом по том питању на самиту који ће се одржати у мају 2012. године.

"Ми у НАТО-у смо, наравно, увек оптимисти. Али, ми смо такође врло одлучни да останемо отворени за разговор. Не могу, наравно, да прецизирам када ћемо тачно постићи споразум", рекао је он.

Став Русије остао је непромењен. Власти у Москви сматрају да би изградња одбрамбеног ракетног система у Европи негативно утицала на руски нуклеарни потенцијал и подрила одбрамбену способност те земље.

Због тога, сматрају у Москви, ракетним штитом би требало заједнички да руководе НАТО и Русија, чему се противе у Алијанси.

Апатурај наводи да чланице НАТО-а, њих 28, имају обавезу да гарантују сигурност једна другој, али да се то не може пренети на друге државе које нису чланице тог војног савеза.

"То не можемо да урадимо ни са било којим другим партнером, без обзира колико важан био", рекао је Апатурај. Он је ипак додао да НАТО Русији пружа "највећи ниво транспарентности и сарадње".

Апатурај је подсетио и на амерички предлог да се Русији омогући увид у техничке могућности система, како би се Москва уверила да он не представља опасност по њену безбедност.

Руски генерал Владимир Јаковљев, који је учествовао у разговорима, рекао је да састанци попут данашњег у Москви могу да допринесу превазилажењу разлика.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер