среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наташа Кандић: Косово треба да уђе у УН и ОЕБС
Хроника

Наташа Кандић: Косово треба да уђе у УН и ОЕБС

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. септембар 2010.

Београд - Србија треба да подржи улазак Косова у ОЕБС и Савет Европе, јер се тиме повећавају обавезе Приштине према поштовању права мањина. Косову треба омогућити и чланство у УН, у циљу почетка новог односа Србије према суседима и нове политике према косовским Србима - оцењује Наташа Кандић, директорка Фонда за хуманитарно право, у Данасовој дебати „Црвене линије српске политике“.

Којим темама би требало да буде посвећен предстојећи дијалог Београда и Приштине? Да ли би и ко би требало да посредује, и под чијим окриљем?

- Питањима од интереса за обичне људе. То значи, рецимо, да могу да путују у Србију и БиХ, као што путују држављани Србије и БиХ на Косово, да им буду призната путна документа и личне карте Косова, да престане понижавање и оних ретких Албанаца који путем посебних позива и одобрења МУП Србије дођу у Србију. Догађа се, на пример, да у хотелима неће да приме косовске личне карте. Београд би требало да призна право на пензију Албанцима који су до 1999. стекли законско право на то, а из политичких разлога још увек их не примају. Србијанске и косовске институције треба да се обавежу да ће да обелодане податке о масовним гробницама и да ће да подрже оснивање РЕКОМ као решења за поштовање свих жртава и стварање заједничког историјског записа о прошлости. Такође, Албанци морају да покажу да су одговорни за слободу и једнакост Срба пред законом и у стварном животу, да се не плаше да помогну Србима на Косову, односно да косовски политичари буду присутнији међу Србима на Косову, долазе у Србију, као што србијански политичари иду на Косово.

Како би требало решити „седење за истим столом“ представника Београда и Приштине у регионалним организацијама, имајући у виду да косовски званичници не желе да буду заступљени као „Косово/Унмик?

- Гимних формула је већ примењена у Сарајеву. За истим столом треба да седе највиши представници, без навођења позиције и државе.

Под којим условима би Србија могла да прихвати улазак Косова у Савет Европе и ОЕБС?

- Србија треба да подржи чланство Косова и у Савету Европе и у ОЕБС, јер се тиме повећавају обавезе Косова према поштовању људских права мањина.

Шта би Београд требало да учини уколико Приштина поднесе захтев за пријем у УН?

- У циљу почетка новог односа према суседима и нове политике према Србима на Косову, Србија би требало да подржи пријем Косова у Уједињене нације.

У случају поделе Косова, где би Србија требало да повуче границу?

- Подела Косова водила би даљим поделама у регији.

Да ли Београд треба да подржи улазак Срба у косовске институције на предстојећим парламентарним изборима на Косову?

– Наравно, и да их позове да узму учешће у политичком животу Косова, као своје земље.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер