четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наталија Миронова: Катастрофа у Фукушими много већа од чернобиљске
Хроника

Наталија Миронова: Катастрофа у Фукушими много већа од чернобиљске

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. април 2011.

Токијска електроенергетска компанија (ТЕПЦО) данас је саопштила да је у реактору два нуклеарне електране Фукушима откривена пукотина у бетону кроз коју истиче радиоактивна вода у море, а руски стручњак Наталија Миронова сматра да је нуклеарна катастрофа у Фукусисми много већа од оне у Чернобиљу.

У саопштењу токијске компаније је наведено да ниво зрачења у бетонској јами износи 1.000 милисиверта на сат и да се компанија припрема да у њу улије бетон како би зауставила цурење радиоактивних материја, јавио је Ројтерс.

„Будући да ниво радијације у мору у близини електране расте, покушавали смо да утврдимо зашто је то тако, а ово би могао да буде један извор. Проверавамо узорке воде из мора у близини електране, као и из јаме и за сада не можемо са сигурношћу да кажемо док не проучимо резултате”, рекао је заменик генералног директора јапанске Агенције за нуклеарну и индустријску безбедност (НИСА) Хидехико Нишијама.

Изложеност радијацији од 500 милисиверта на сат током краћег периода може да повећа опасност од рака.

У међувремену, руски стручњак за нуклеарну енергију Наталија Миронова оценила је да је нуклеарна катастрофа у Фукусисми много већа од Чернобиља и да би због ње могло да дође до новог дефинисања међународне скале по којој се мери опасност атомских несрећа.

„Чернобиљ је представљао експлозију прљаве бомбе. Следећа прљава бомба је Фукусисма и она ће стајати много више у погледу економије и људских жртава”, навеле су агенције речи Миронове, а пренео „Хералд сан”.

Миронова је инжењер термодинамике која је након катастрофе у Чернобиљу 1986. године постала један од водећих антинуклеарних активиста у Русији.

„Чернобиљ је , на међународној скали, имало, највећи, седми степен опасности, а имао је само један реактор и трајао је само две недеље. Фукушима траје три недеље и ту имамо четири реактора који знамо да су у веома опасном стању”, рекла је Миронова.

НАСА тврди да криза у Фукушими има пети степен опасности.

ИАЕА шаље додатне експерте у Јапан

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) упутиће у Јапан два експерта како би на лицу места добили информације о стању у реакторима нуклеарне електране „Фукушима Даићи”, која је оштећена током земљотреса и цунамија 11. марта.

Двојица експерата, како је најављено у Бечу, састаће се са званичницима јапанских власти надлежним за нуклеарне електране. Састанци ће почети 4.априла.

ИАЕА, која има широк мандат помоћи у промоцији безбедног и мирољубивог коришћења нуклеарне енергије, већ има своје експерте у Јапану, који надзиру ниво радијације.

Упућивање још два експерта има за циљ размену мишљења са јапанским експертима, и добијање информације из прве руке о стању у нукеларки Фукушима, наведено је у саопштењу ИАЕА.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер