Početna strana > Hronika > Nastavljeni protesti opozicije u Iranu, novo brojanje 10 odsto glasova
Hronika

Nastavljeni protesti opozicije u Iranu, novo brojanje 10 odsto glasova

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. jun 2009.

Bombaš samoubica je poginuo, a dve osobe su ranjene u Teheranu, u blizini grobnice vođe iranske revolucije ajatolaha Homeinija.

Policija i pripadnici različitih milicija pendrecima, vodenim topovima i suzavcem, pokušavaju da razjure nekoliko hiljada demonstranata, koji uprkos pretnjama ajatolaha Ali Hameneija, pokušavaju da primoraju vlasti da raspišu nove predsedničke izbore.

Akcija policije usledila je svega 24 časa pošto je ajatolah Hamenei za nemire u zemlji optužio "cioniste, Amerikance i Britance", a studente, koji traže nove izbore, upozorio da su "skrenuli sa revolucionarnog puta".

Izveštaji o sukobima u centru Teherana, gde su se demonstranti okupili na nekoliko lokacija dostavljeni su internet portalu Radio-televizije Srbije putem interneta, pošto su u Iranu na snazi restriktivne mere izveštavanja, kojima je stranim novinarima, suštinski, u potpunosti onemogućeno da prate razvoj događaja u toj državi.

Uprkos izveštajima o ssukobima i jakim policijskim snagama raspoređenim po čitavom Teheranu, još nema pouzdanih informacija o mogućim žrtvama. Policajci, koji su razmešteni na svim važnijim tačkama u gradu, opremljeni su opremom za razbijanje demonstracija, a u okolini je parkirano nekoliko vatrogasnih kola.

Policija je, takoše prema izjavama svedoka, napadala manje grupe demonstranata koje su pokušavale da se priključe istomišljenicima na jednom od centralnih gradskih trgova.

Čovek zbog koga su protesti i počeli, Mirhusein Musavi danas nije viđen na demonstracijama, tvrde očevici.

Demonstranti su se okupili u centru Teherana iako su dva lidera opozicionih partija ranije otkazali protest jer nije obezbeđena dozvola za njegovo održavanje.

Saradnik glavnog Ahmadinežadovog protivnika na izborima Mir Huseina Musavija izjavio je da Musavi nije pozvao svoje pristalice da se danas ili sutra okupe na protestu, ali da oni mogu sami da odluče da li će se priključiti demonstracijama. Podsetio je da su sledbenici opozicionog kandidata izašli pre nekoliko dana na ulice iranske prestonice uprkos Musavijevom pozivu da to ne čine.

Najviše zakonodavno telo u Iranu, Savet čuvara islamske revolucije, spremno je da ponovo prebroji 10 osto glasova prošlonedeljnih predsedničkih izbora, koji su doveli do talasa uličnih protesta kakvi nisu viđeni u zemlji od Islamske revolucije, 1979. godine.

"Iako Savet čuvara nema zakonsku obavezu, spremni smo da prebrojimo uzorak od 10 odsto glasova u prisustvu predstavnika tri poražena kandidata", saopštio je portparol Saveta, prenela je iranska državna televizija.

Savet je počeo vanredno zasedanje na kome su pozvana trojica poraženih kandidata sa predsedničkih izbora kako bi izneli svoje žalbe na izborne rezultate prema kojima je Mahmud Ahmadinežad osvojio drugi mandat.

Prema izveštajima svetskih agencija, sastanku se jedino odazvao konzervativni kandidat Mohsen Rezaje, ali ne i dvojica proreformskih kandidata, drugoplasirani Mirhosein Musavi i Mehdi Karubi.

Protest iranske opozicije koji je najavljen za danas ipak je otkazan, iako je jedan od protivkandidata Ahmadinežada na izborima, kandidat reformskih snaga Mahdi Karubi, ranije pozvao pristalice opozicije da se okupe u Teheranu.

Njegova partija otkazala je proteste jer nije obezbeđena dozvola za njihovo održavanje. Ne zna se koliko je poziv vrhovnog iranskog vođe ajatolaha Alija Hamneija da se prekinu demonstracije, uticala na ovu odluku opozicije.

I saradnik glavnog Ahmadinežadovog protivnika na izborima Mir Huseina Musavija izjavio je da Musavi nije pozvao svoje pristalice da se danas ili sutra okupe na protestu, ali da oni mogu sami da odluče da li će se priključiti demonstracijama. Podsetio je da su sledbenici opozicionog kandidata izašli pre nekoliko dana na ulice iranske prestonice uprkos Musavijevom pozivu da to ne čine.

Ranija najava novih protesta naišla je na reakciju iranskih vlasti. "Policija će se od sada odlučno suprostaviti svakoj ilegalnoj aktivnosti", najavio je visoki zvaničnik iranske policije Ahmadreza Radan.

"Svi protesti tokom nedelje bili su ilegalni, i od danas, svako okupljanje i protestovanje protiv izbornih rezultata biće ilegalno i policija će se tome odlučno suprostaviti", rekao je Radan.

Sinoć je veliki broj pripadnika verske milicije, odane predsedniku Ahmadenižadu, raspoređen na ulicama Teherana, a na glavnim saobraćajnicima su napravljene barikade.

Prema rečima očevidaca, prvi put od početka protesta pripadnici milicije su u uniformi i nose šlemove i pendreke, neki i kalašnjikove.

Iranske vlasti su zatražile od Mir Hoseina Musavija da ne poziva na proteste i da ne podrži ilegalna okupljanja.

"Umesto da optužujete snage reda, od vas očekujemo da ne pozivate na ilegalne demonstracije i da ne podržite takva okupljanja", rekao je zvaničnik iranskog Saveta za nacionalnu bezbednost Abas Mohtadž.

I guverner Teherana Morteza Tamadone juče je zabranio da se održe demonstracije.

Organizacija Hjuman rajts voč pozvala je iransku vladu da prestane sa, kako je nazvala, "gušenjem" aktivnosti opozicije širom zemlje koje je na delu od održavanja spornih predsedničkih izbora 12. juna.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava navodi da je od različitih izvora širom Irana dobila informacije o hapšenju na stotine opozicionih aktivista i reformista od početka organizovanja uličnih protesta 13. juna.

"Među uhapšenima su istaknuti politički i verski lideri reformskog krila političkog establišmenta, kao i vodeći intelektualci, novinari i studenti", navedeno je u saopštenju HRV-a.

Kako je saopšteno, na desetine reformskih političara, intelektualaca i novinara je uhapšeno 17. i 18. juna, a policija i razne milicije, iza kojih stoji država, izvele su u ta dva dana nasilne napada na učesnike demonstracija koji su mirno protestovali.

Organizacija navodi da se na nezavisnim internet sajtovima u Iranu može naći da su među uhapšenima i studenti univerziteta u Teheranu i gradovima Mašhadu, a da su nasilni napadi policije zabeleženi i u gradovima Širazu, Isfahanu, Tabrizu i Bandar Abasu, preneo je Rojters.

Kao druge oblike "gušenja" aktivnosti opozicije, HRV navodi napade snaga bezbednosti i državnih milicija na studentske domove, ozbiljna ometanja u radu internet sajtova i mobilnih telefonskih mreža i ograničenja u radu domaćih i stranih medija.

(RTS)