четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наставак суђења Шешељу за непоштовање суда 6.јуна
Хроника

Наставак суђења Шешељу за непоштовање суда 6.јуна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. мај 2011.

Суђење Војиславу Шешељу по оптужници за непоштовање суда, које је почело крајем фебруара, биће пред Хашким трибуналом настављено 6. јуна, саопштио је данас суд у Хагу.

Шешељ, који се брани сам, тада би требало да изведе доказе одбране за шта му је претресно веће председавајућег О Гон Квона одобрило пет радних сати, колико је и тражио. Шешељ је по други пут оптужен за непоштовање суда зато што је у књизи, чији наслов у оптужници није наведен јер је увредљив, открио идентитет 11 заштићених сведока из главног поступка који се против њега пред Трибуналом води по оптужници за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.

Процес је почео 22. фебруара, када је тужилац "пријатељ суда" (amicus curiae) Брус Макфарлејн навео да је идентитет сведока био заштићен по више одлука Трибунала, да је Шешељ био свестан тога, али да је упркос забрани у књизи и на својој интернет страници објавио имена сведока. У уводној изјави, Шешељ је, насупрот томе, тврдио да су сведоци "својом вољом" открили своје идентитете, а да је он "само спровео" ту вољу.

- Обелоданио сам само изјаве људи који су били натерани да лажно сведоче, па су се предомислили и обратили се Српској радикалној странци. Када су ти сведоци одлучили да пређу на страну одбране, они су почели да наступају у јавности говорећи: 'Ја сам тај и тај, нећу да сведочим за тужилаштво, јер је тај исказ лажан и зато хоћу да сведочим у Шешељеву одбрану'. Ја сам затим објавио њихове исказе дате мени - нагласио је Шешељ.

Лидер СРС-а је тада најавио да ће 10 од 11 сведока, за чије је откривање идентитета оптужен, сведочити у његову одбрану. На Шешељев захтев, доказни поступак одбране је, крајем фебруара, био одложен, зато што је он тврдио да те сведоке није могао да припреми због нерешеног питања финансирања одбране.

У одлуци којом је данас заказао наставак суђења, председавајући судија Квон је назначио да је проблем финансирања одбране решен одлуком апелационог већа Трибунала да суд Шешељу и његовој тројици сарадника у свим процесима који се против њега воде плаћа половину од уобичајене адвокатске тарифе.

Трибунал је Шешеља раније, у одвојеном процесу, правоснажно осудио на 15 месеци затвора због истог прекршаја. За непоштовање суда запрећена је казна до седам година затвора,глоба до 100.000 евра или обе. Други поступак против Шешеља по оптужници за непоштовање суда, Трибунал је покренуо одлуком жалбеног већа, пошто је захтев тужилаца првостепено веће одбило као неоснован.

Више Шешељевих ранијих блиских сарадника - укључујући Јована Гламочанина, Александра Стефановића и Зорана Ранкића - у главном процесу је сведочило на обавезујући позив претресног већа, иако су претходно били на списку сведока тужилаштва којима је био заштићен идентитет. Љубиша Петковић одбио је да сведочи, због чега је био кажњен са три месеца затвора због непоштовања суда. Сви су пред Трибуналом негирали истинитост изјава против Шешеља које су раније дали тужилаштву и потписали. Тврдили су да су те изјаве дали под притиском и да су им истражитељи претили или су покушавали да их подмите.

Претресно веће је летос наложило истрагу о тим тврдњама, коју би требало да спроведе "пријатељ суда" (amicus curiae) који је именован, али је његов идентитет заштићен. У главном процесу против Шешеља, претресно веће је прошле недеље одбило захтев оптуженог да буде ослобођен заснован на тврдњи да тужиоци у тек окончаном доказном поступку нису доказали његову кривицу. Уз делимично противљење председавајућег Жана-Клода Антонетија веће је оценило да су тужиоци извели довољно доказа по свих девет тачака оптужнице.

Суђење би требало да буде настављено доказним поступком одбране, али је Шешељ рекао да се неће бранити уколико Трибунал не испуни његових пет услова у вези са статусом његових правних сарадника, финансирањем одбране и достављањем докумената. У притвору Трибунала у Шевенингену, Шешељ је од краја фебруара 2003. када се добровољно предао, одмах пошто је суд обелоданио оптужницу против њега. После једног неуспелог покушаја и Шешељевог штрајка глађу, суђење је почело у новембру 2007. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер