Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Opozicija negoduje zbog istovetnih amandmana vladajuće većine; Vukadinović: Doveden je u pitanje opstanak opozicije u parlamentu; Stefanović: Kritike amandmana su poziv na nove parlamentarne izbore
Hronika

Skupština Srbije: Opozicija negoduje zbog istovetnih amandmana vladajuće većine; Vukadinović: Doveden je u pitanje opstanak opozicije u parlamentu; Stefanović: Kritike amandmana su poziv na nove parlamentarne izbore

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. mart 2018.

Skupština Srbije nastavila je sednicu razmatranjem amandmana na Predlog zakona o strancima, ali početak rada je protekao uz negodovanje opozicije zbog velikog broja amandmana koje su podneli poslanici vladajuće većine.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke - Narodne stranke Marko Đurišić rekao je da ne želi da sluša obrazlaganje više od 300 gotovo istovetnih amandmana vladajuće većine, a koji su podneti da bi se potrošilo vreme opozicije i najavio da će napustiti sednicu.

 Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Milimir Vujadinović negodovao je zbog Đurišićevih reči ocenjući da Đurišić želi da predstavi Srbiju kao "fašističku zemlju" i da je predsedavajući trebalo da ga prekine i da mu izrekne opomenu.

Predsedavajući sednice Veroljub Arsić rekao je da ne želi da mu izriče opomenu jer opozicija stalno optužuje naprednjake da im zabranjuju da govore, te zamolio poslanike da se strpe i saslušaju ih.

Poslanici SNS-a rekli su da imaju pravo da podnose amandmane i da ne vide zašto to ne bi mogli da čine, ističući da to nije samo pravo opozicije.

Na Predlog zakona o strancima čiji je cilj definisanje prava i obaveza stranih državljana koji ulaze, borave i kreću se po teritoriji Srbije podneto je ukupno 655 amandman, od kojih je pola podnela vladajuća većina.

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić rekla je da se nada da poslanici vladajuće većine neće povući podnete amandmane pre glasanje te da će joj omogućiti da za njih glasa.

Vladajuća većina je prošle godine u decembru kada se zbog velikog broja amandmana vladajuće većine koje su obrazlagali, nije stiglo do rasprave u pojedinostima o državnom budžetu, a oni su te amandmane pred glasanje povukli.

Stefanović: Ako opozicija hoće parlamentarne izbore, ja sam za

Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova, tokom rasprave o amandmanima na predlog Zakona o strancima u Skupštini Srbije rekao je da kritike opozicije o broju podnetih amandmana vladajuće koalicije tumači kao poziv na nove parlamentarne izbore, kako bi se proverilo mišljenje građana o tome kako je radila SNS.

“To je legitiman predlog. Ja bih se založio, i to je moje privatno mišljenje, da imamo izbore što pre i da narod kaže šta misli. Možda je to dobra prilika i da se vidi šta građani misle o ostalima, kao i da se oni uvere šta narod misli o njima“, rekao je ministar.

Ministar je odgovarajući na primedbe šefa poslaničke grupe Dveri Boška Obradovića podsetio da su građani Beograda pre desetak dana rekli šta misle i da je možda vreme da to kažu i građani u ostatku Srbije.

Obradović je naime kritikovao vladajuću većinu pšto je podnela 350 amandman na predlog Zakona o strancima koji je njihova vlada predložila . On je upitao da li ti amandmani znače da njihova vlada ne radi dobro i da li to znači da trreba da je smene.

„Sudeći po obrazloženjima za odbijanje napredsnjačkih amandmana vlada smatra da poslanici ne znaju da rade svoj posao ,ali pošto vlada ne može da smeni poslanike , onda vi smenite vladu“ , rekao je Obradović koji se prvi put put pojavio u skupštinskoj sali nakon isteka kazne udaljenja sa sednice. On smatra da su amandmani podneti da bi bi se „ubilo“ vreme opozicije za raspravu, kao i da podneti amandmani pokazuju nastavak pogrešne politike aktuelne vlasti kada je u pitanju privlačenje stranih investitora.

Opozicija je tokom čitavog dana rasprave negodovala što su poslanici vladajuće koalicije podneli više od 300 amandmana na predlog Zakona o strancima , napominjući da će zbog toga biti potrošeno vreme za raspravu o još nekim zakonskim predlozima. Oni smatraju da su amandmani „besmisleni“ i da ne doprinose poboljšanju zakona, a kako ističu čak sa zakonom nemaju i nikakve veze, poput amandmana o kom se najviše polemisalo, a koji predviđa da se „stranim investitorima omogući brže dobijanje ličnih dokumenata u cilju razvoja nedovoljno razvijenih krajeva i povećanje investicija u poljoprivredi“.

Poslanica Dosta je bilo Branka Stamenković navela je da je cilj besmislenih amandmana vladajuće većine da se ućutrka opozicija,a poslanik Srpske radikalne stranke Nemanja Šarović naveo je da obrazloženje Vlade Srbije koja je amandmane odbila najbolje govori o besmislenosti amandmana.“Znači amandman nema nikave veze sa zakonom ni logike“, istakao je Šarović.

„Oni misle da smo svi mi blesavi i da niko neće razumeti šta rade. Oni onemogućavaju raspravu o jako važnim zakonima koji se usvajaju poput Predloga zakona o azilu, da bi Srbija posle mogla da ima zakonski okvir da primi migrante. To je važno pitanje, a na to se opoziciji potpuno zatvaraju usta“, ocenila je Sanda Rašković-Ivić, šefica poslaničke grupe Pokret za spas Srbije-Nova Srbija.

Đorđe Vukadinović: Doveden je u pitanje opstanak opozicije, čak ni oni koji ne žele da napuste parlament, zapravo neće imati drugu opciju

Đorđe Vukadinović je ocenio da je dugo bio protiv izlaska iz parlamenta jer je smatrao da se tu ipak mogao čuti neki njihov glas, ali da ovo ipak dovodi u pitanje opstanak opozicije u Skupštini. Ovom opstrukcijom fantomskim amandmanima od strane vladajuće većine praktično se onemogućava rasprava o svemu ostalom. Isto se desilo tokom rasprave o budžetu, kada su poslanici Atlagić i Rističević podnosili amandmane sa zahtevima da se u članove zakona ubace zarezi, navodnici ili tačke.

- Ovo nije ni pretnja, nije ni apel, već prosto logično upozorenje, da čak ni oni koji ne žele da napuste ovaj Parlament, a ja sam među poslednjima koji želi da napusti ovaj parlament, zapravo neće imati drugu opciju. A to neće biti dobro i biće loša poruka vašim „stranim investitorima“, o kojima toliko govorite ceo dan.

- Nisam znao da je ovo rasprava o ekonomskoj politici Vlade, niti ovde sede ministri koji mogu da govore o tome, pretvorili ste ovo u raspravu o ekonomskoj politici. Kada je već tako, kada ste raspravu u to pretvorili, onda moram da kažem, da mi živimo u nekom paralelnom univerzumu, i da zapravo većina građana Srbije, čak i glasači SNS-a, ne misle da žive tako dobro.

- I konačno izbori, ta pobeda, ja bih mogao da čestitam na njoj, ali mi se ne sviđa način na koji je ostvarena. Nažalost bilo je loše atmosfere, prljave kampanje i fantomski glasači. Vi prozivate opoziciju i DOS, nemam ništa protiv toga, mada mi je malo komično kada prozivaju oni koji su najveći period tih mračnih godina proveli zapravo u vlasti ili strankama vladajuće koalicije DS-u, G-17, DSS-u. Dakle tu su proveli godine, a sada jako pate, jako plaču, jako su potrešeni.

- Poenta je u tome da ekonomska situacija nije tako sjajna, nema tog rezultata izbornog koji može bilo kome da omogući miran san. Nije dobra klima koja se stvara u parlamentu i u društvu i koja je stvorena prilikom poslednjih predsedničkih i sada ovih beogradskih izbora. Bliže se neki parlamentarni izbori kroz godinu dana ili dve, kao što bi bilo po redu, možda i manje od toga, nije dobro da takvu klimu zadržimo – rekao je Đorđe Vukadinović.

Poslanica Demokratske stranke Gordana Čomić poručila je poslanicima vladajuće većine da se nada da amandmane neće povući i da će joj omogućiti da za njih glasa.

„Ako amandmane povučete znači da se rugate Poslovniku o radu parlamenta i kulturi procedure u Skupštini. Meni je važno da znam da poslanici koji podnose amandmane umeju i da ih brane i ja želim da imama priliku da za te amandmane galsam ako se sa njima slažem i gajim nadu da ih neće povući“, rekla je Čomić.

Predsedavajući sednicom Đorđe Milićević rekao je da poslanici imaju pravo da obrazlažu predložene amandmane i da nije prekršio poslovnik dozvoljavajući im da o njima govore.

(Beta)

Videti još: 

Sanda Rašković Ivić i Đorđe Vukadinović: Podnošenjem fiktivnih amandmana na prve članove prvog zakona, vladajuća većina nastavlja s degradacijom parlamenta i tako sprečava raspravu o amandmanima opozicije

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner