четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Опозиција негодује због истоветних амандмана владајуће већине; Вукадиновић: Доведен је у питање опстанак опозиције у парламенту; Стефановић: Критике амандмана су позив на нове парламентарне изборе
Хроника

Скупштина Србије: Опозиција негодује због истоветних амандмана владајуће већине; Вукадиновић: Доведен је у питање опстанак опозиције у парламенту; Стефановић: Критике амандмана су позив на нове парламентарне изборе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. март 2018.

Скупштина Србије наставила је седницу разматрањем амандмана на Предлог закона о странцима, али почетак рада је протекао уз негодовање опозиције због великог броја амандмана које су поднели посланици владајуће већине.

Шеф посланичке групе Социјалдемократске странке - Народне странке Марко Ђуришић рекао је да не жели да слуша образлагање више од 300 готово истоветних амандмана владајуће већине, а који су поднети да би се потрошило време опозиције и најавио да ће напустити седницу.

 Посланик владајуће Српске напредне странке Милимир Вујадиновић негодовао је због Ђуришићевих речи оцењући да Ђуришић жели да представи Србију као "фашистичку земљу" и да је председавајући требало да га прекине и да му изрекне опомену.

Председавајући седнице Верољуб Арсић рекао је да не жели да му изриче опомену јер опозиција стално оптужује напредњаке да им забрањују да говоре, те замолио посланике да се стрпе и саслушају их.

Посланици СНС-а рекли су да имају право да подносе амандмане и да не виде зашто то не би могли да чине, истичући да то није само право опозиције.

На Предлог закона о странцима чији је циљ дефинисање права и обавеза страних држављана који улазе, бораве и крећу се по територији Србије поднето је укупно 655 амандман, од којих је пола поднела владајућа већина.

Посланица Демократске странке Гордана Чомић рекла је да се нада да посланици владајуће већине неће повући поднете амандмане пре гласање те да ће јој омогућити да за њих гласа.

Владајућа већина је прошле године у децембру када се због великог броја амандмана владајуће већине које су образлагали, није стигло до расправе у појединостима о државном буџету, а они су те амандмане пред гласање повукли.

Стефановић: Ако опозиција хоће парламентарне изборе, ја сам за

Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова, током расправе о амандманима на предлог Закона о странцима у Скупштини Србије рекао је да критике опозиције о броју поднетих амандмана владајуће коалиције тумачи као позив на нове парламентарне изборе, како би се проверило мишљење грађана о томе како је радила СНС.

“То је легитиман предлог. Ја бих се заложио, и то је моје приватно мишљење, да имамо изборе што пре и да народ каже шта мисли. Можда је то добра прилика и да се види шта грађани мисле о осталима, као и да се они увере шта народ мисли о њима“, рекао је министар.

Министар је одговарајући на примедбе шефа посланичке групе Двери Бошка Обрадовића подсетио да су грађани Београда пре десетак дана рекли шта мисле и да је можда време да то кажу и грађани у остатку Србије.

Обрадовић је наиме критиковао владајућу већину пшто је поднела 350 амандман на предлог Закона о странцима који је њихова влада предложила . Он је упитао да ли ти амандмани значе да њихова влада не ради добро и да ли то значи да трреба да је смене.

„Судећи по образложењима за одбијање напредсњачких амандмана влада сматра да посланици не знају да раде свој посао ,али пошто влада не може да смени посланике , онда ви смените владу“ , рекао је Обрадовић који се први пут пут појавио у скупштинској сали након истека казне удаљења са седнице. Он сматра да су амандмани поднети да би би се „убило“ време опозиције за расправу, као и да поднети амандмани показују наставак погрешне политике актуелне власти када је у питању привлачење страних инвеститора.

Опозиција је током читавог дана расправе негодовала што су посланици владајуће коалиције поднели више од 300 амандмана на предлог Закона о странцима , напомињући да ће због тога бити потрошено време за расправу о још неким законским предлозима. Они сматрају да су амандмани „бесмислени“ и да не доприносе побољшању закона, а како истичу чак са законом немају и никакве везе, попут амандмана о ком се највише полемисало, а који предвиђа да се „страним инвеститорима омогући брже добијање личних докумената у циљу развоја недовољно развијених крајева и повећање инвестиција у пољопривреди“.

Посланица Доста је било Бранка Стаменковић навела је да је циљ бесмислених амандмана владајуће већине да се ућутрка опозиција,а посланик Српске радикалне странке Немања Шаровић навео је да образложење Владе Србије која је амандмане одбила најбоље говори о бесмислености амандмана.“Значи амандман нема никаве везе са законом ни логике“, истакао је Шаровић.

„Они мисле да смо сви ми блесави и да нико неће разумети шта раде. Они онемогућавају расправу о јако важним законима који се усвајају попут Предлога закона о азилу, да би Србија после могла да има законски оквир да прими мигранте. То је важно питање, а на то се опозицији потпуно затварају уста“, оценила је Санда Рашковић-Ивић, шефица посланичке групе Покрет за спас Србије-Нова Србија.

Ђорђе Вукадиновић: Доведен је у питање опстанак опозиције, чак ни они који не желе да напусте парламент, заправо неће имати другу опцију

Ђорђе Вукадиновић је оценио да је дуго био против изласка из парламента јер је сматрао да се ту ипак могао чути неки њихов глас, али да ово ипак доводи у питање опстанак опозиције у Скупштини. Овом опструкцијом фантомским амандманима од стране владајуће већине практично се онемогућава расправа о свему осталом. Исто се десило током расправе о буџету, када су посланици Атлагић и Ристичевић подносили амандмане са захтевима да се у чланове закона убаце зарези, наводници или тачке.

- Ово није ни претња, није ни апел, већ просто логично упозорење, да чак ни они који не желе да напусте овај Парламент, а ја сам међу последњима који жели да напусти овај парламент, заправо неће имати другу опцију. А то неће бити добро и биће лоша порука вашим „страним инвеститорима“, о којима толико говорите цео дан.

- Нисам знао да је ово расправа о економској политици Владе, нити овде седе министри који могу да говоре о томе, претворили сте ово у расправу о економској политици. Када је већ тако, када сте расправу у то претворили, онда морам да кажем, да ми живимо у неком паралелном универзуму, и да заправо већина грађана Србије, чак и гласачи СНС-а, не мисле да живе тако добро.

- И коначно избори, та победа, ја бих могао да честитам на њој, али ми се не свиђа начин на који је остварена. Нажалост било је лоше атмосфере, прљаве кампање и фантомски гласачи. Ви прозивате опозицију и ДОС, немам ништа против тога, мада ми је мало комично када прозивају они који су највећи период тих мрачних година провели заправо у власти или странкама владајуће коалиције ДС-у, Г-17, ДСС-у. Дакле ту су провели године, а сада јако пате, јако плачу, јако су потрешени.

- Поента је у томе да економска ситуација није тако сјајна, нема тог резултата изборног који може било коме да омогући миран сан. Није добра клима која се ствара у парламенту и у друштву и која је створена приликом последњих председничких и сада ових београдских избора. Ближе се неки парламентарни избори кроз годину дана или две, као што би било по реду, можда и мање од тога, није добро да такву климу задржимо – рекао је Ђорђе Вукадиновић.

Посланица Демократске странке Гордана Чомић поручила је посланицима владајуће већине да се нада да амандмане неће повући и да ће јој омогућити да за њих гласа.

„Ако амандмане повучете значи да се ругате Пословнику о раду парламента и култури процедуре у Скупштини. Мени је важно да знам да посланици који подносе амандмане умеју и да их бране и ја желим да имама прилику да за те амандмане галсам ако се са њима слажем и гајим наду да их неће повући“, рекла је Чомић.

Председавајући седницом Ђорђе Милићевић рекао је да посланици имају право да образлажу предложене амандмане и да није прекршио пословник дозвољавајући им да о њима говоре.

(Бета)

Видети још: 

Санда Рашковић Ивић и Ђорђе Вукадиновић: Подношењем фиктивних амандмана на прве чланове првог закона, владајућа већина наставља с деградацијом парламента и тако спречава расправу о амандманима опозиције

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер