петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наставак дијалога Београд-Приштина сутра и прекосутра у Бриселу
Хроника

Наставак дијалога Београд-Приштина сутра и прекосутра у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2011.

БРИСЕЛ - Нова рунда дијалога Београд-Приштина одржаће се сутра поподне и у среду у Бриселу, а званично на дневном реду су раније утврђене теме телекомуникација, енергије и учешћа Косова у регионалним иницијативама, рекли су дипломатски извори у ЕУ.

Званичници у ЕУ су рекли и да не могу да кажу да ли би и у ком виду током дијалога било дотакнуто питање за Београд неприхватљивог присуства цариника и полицајаца Приштине не прелазима на северу Косова, али су подвукли да то на основу званичног дневног реда ове рунде дијалога није предвиђено. Могуће је, како су додали, да шефови делегација Београда и Приштине пре или после рунде дијалога у одвојеним непосредним разговорима с европским посредником Робертом Купером такође размотре од српске стране оспоравани размештај на прелазима на северу Косова представника власти у Приштини уз царинско-полицијске службенике Еулекса "што је питање које очигледно тражи одређени одговор".

Извори у Бриселу су рекли да би можда тако могла и да се разуме изјава шефа преговарачког тима Београда Борислава Стефановића да је Србија "на добром путу" да у Бриселу осигура разговоре о прелазима Брњак и Јариње "у складу са (српским) захтевом и да ће ти преговори да се воде не са Приштином већ са представницима Европске уније и САД".

Званичници у Бриселу су рекли да је изгледа у недавном сусрету српског председника Бориса Тадића и високе представнице ЕУ Кетрин Ештон у УН у Њујорку била дотакнута порука српског премијера Мирка Цветковића од 16. септембра високој представници ЕУ. У тој поруци Београд тражи нови договор о решењу за царинске прелазе и примену договора о царинским печатима и слободи трговине, уз кључно полазиште да на Јарињу и Брњаку не могу бити представници Приштине, јер је договор био да се не мења постојеће стање на терену док траје дијалог и зато што је то саставни део споразум УН-Србија од шест тачака.

Дипломате у ЕУ су додали да је, све говори, с тим у вези било телефонске размене мишљења између шефа делегације Београда Стефановића и посредника ЕУ Купера. Стефановић је такође ставио до знања да су преговори једини начин да се реши криза са прелазима на северу Косова. Стефановић је изјавио и да Ахтисаријев план за Косово није прихватљив за Србију, али није искључио могућност да и та опција буде прихваћена као основа за разговор уколико би тај документ претрпео значајну дораду. Он је предочио да је мање битно како се нешто зове већ да је важно шта је садржај.

"Ми смо спремни да када се уђе у разговоре о северу Косова прођемо кроз све опције тако да и та може бити коришћена као основа за тај разговор при чему сам Антисаријев план није прихватљив мада у себи има позитивних елемената који би морали претрпети значајну дораду", објаснио је Стефановић. Он је објаснио да би из Ахтисаријевог плана за Србију било прихватљиво оно што ће довести до ситуације у којој би Срби на Косову имали пуну сигурност да остану у својим домовина и да се осећају као да живе у својој држави, као и да имају своје институције.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер