Хроника

НАСА: Након више од 40 година од лансирања, „Војаџер 2“ послао прве податке из међузвезданог простора

Штампа
среда, 06. новембар 2019.

Након више од 40 година од тренутка лансирања, свемирска летелица „Војаџер 2“ ушла је у међузвездани простор, одакле је послала прве податке, саопштила је агенција НАСА.

У саопштењу се наводи да је „Војаџер 2“ напустио хелиосферу. Апарат је ушао у међузвездани простор још 5. новембра 2018. године, на удаљености од 18 милијарди километара од Земље, далеко изван орбите Плутона. Требало је годину дана да прикупљене информације стигну до Земље и да их стручњаци дешифрују.

У часопису „Нејчр астрономи“ објављено је пет чланака посвећених догађају, а сваки од њих описује резултате једног од пет инструмената „Војаџера 2“, у које спадају детектор магнетног поља, два детектора честица у различитим енергетским распонима и два прибора за проучавање плазме — гаса, који се састоји од наелектрисаних честица.

„Комбинација тих резултата омогућава да се створи слика свемирског ’обалног подручја‘, где се завршава простор око Сунца, а почиње огромни океан међузвезданог простора“, истиче се у саопштењу НАСА.

Раније је за предео хелиосфере излазио само један свемирски апарат — „Војаџер 1“, а подаци који су прикупљени омогућили су стручњацима да закључе да хелиосфера штити Земљу од око 70 одсто међузвезданог зрачења.

„Војаџер 2“ је потврдио да између хелиосфере и међузвезданог пространства постоји довољно јасна граница.

„Ови подаци су потврдили да је међупланетарни свемирски брод ушао у нову област космоса“, преноси НАСА.

Првобитни циљ оба свемирска апарата био је да истраже Јупитер и Сатурн. Осим тога, „Војаџер 2“ је извео лет поред Урана и Нептуна, за сада јединствен у историји. На крају су оба апарата напустили границе Сунчевог система.

„Војаџер 1“ сада је удаљен 22 милијарде километара од Сунца, а „Војаџер 2“ 18,2 милијарде километара. Светлост Сунца путује до „Војаџера 2“ 16,5 сати, док светлост до Земље путује само осам минута.

(Спутњик)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]