четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАСА: Летелица "Војаџер 1", најудаљенији објекат у свемиру који је човек икада створио, уочила звуке у простору изван Сунчевог система и снимила их
Хроника

НАСА: Летелица "Војаџер 1", најудаљенији објекат у свемиру који је човек икада створио, уочила звуке у простору изван Сунчевог система и снимила их

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. мај 2021.

ВАШИНГТОН - НАСА летелица "Војаџер 1", најудаљенији објекат у свемиру који је човек икада створио, уочио је звуке у простору изван Сунчевог система и снимио их.

 Узрок овог нискофреквентног "брујања" за сада није познат, али се претпоставља да потиче од плазме или међузвезданих гасова.

Један је од два свемирска брода која су лансирана пре чак 44 године, "Војаџер 1" је 2012. године ушао у међузвездани простор, чиме је постао најудаљенији објекат у свемиру направљен људском руком и сада се налази ван Сунчевог система, а инструменти на свемирском броду ухватили су и снимили константан звук, преноси Индипендент.

Научници сматрају да је највероватније да је у питању бука која долази из простора изван граница нашег система, а верује се да зујање емитују међузвездани гасови или таласи плазме који се налазе у углавном празном простору између звезда.

"Звук је веома слаб и монотон, јер се налази у уском фреквенцијском опсегу", рекла је Стела Кох Окер, научни сарадник у области астрономије на Корнелу, која је уочила константан звук.

Налази сугеришу да се са међузвезданим гасом догађа много више него што су научници раније мислили. Научници нису сигурни која активност би могла да буде узрок ове буке, али претпостављају да је то можда резултат "термички изазваних осцилација у плазми".

Истраживачи се надају да ће анализом овог звука доћи до закључака о томе како међузвездани простор "комуницира" са границом Сунчевог система и како ту границу, познату као хелиопауза, обликује шире међузвездано окружење.

Иако је "Војаџер 1" сада назамисливо удаљен од нас, чак 22 и по милијарде километара од Земље и не престаје да се удаљава, може да нам пошаље информације.

То је ограничена количина података и истраживачи примају од летелице око 160 битова сваке секунде, што је много мање од 21 килобита које је могао да емитује када је кренуо на пут 5. септембра 1977. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер