петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Народна банка Србије од 2019. године ограничава мењачницама распон курса евра на максимално 1,25 одсто у односу на званични средњи курс
Хроника

Народна банка Србије од 2019. године ограничава мењачницама распон курса евра на максимално 1,25 одсто у односу на званични средњи курс

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. новембар 2018.

Извршни одбор Народне банке Србије донео је две одлуке којима се ограничава распон курсева динара према евру у мењачницама на плус/минус 1,25 одсто у односу на званични средњи курс који важи за тај дан.

Како је саопштено из НБС, реч је о Одлуци о измени и допуни Одлуке о условима и начину рада девизног тржишта и Одлуци о измени и допуни Одлуке о условима и начину обављања мењачких послова. Наведене одлуке примењиваће се од 1. јануара 2019. године.

"Овим одлукама ограничен је најнижи куповни курс, односно највиши продајни курс који овлашћени мењачи и јавни поштански оператор могу примењивати приликом откупа, односно продаје ефективног страног новца – евра, и то на плус/минус 1,25 одсто у односу на званични средњи курс динара према евру који важи на тај дан", наводи се у саопштењу.

То значи да у курсној листи овлашћеног мењача и јавног поштанског оператора, куповни курс евра не може да буде нижи од званичног средњег курса динара према евру који важи на тај дан за више од 1,25 одсто, односно да продајни курс не може да буде виши од званичног средњег курса који важи на тај дан за више од 1,25 процената.

"Ограничење има за циљ да утиче на случајеве где су, услед недостатка тржишне конкуренције, уочена већа одступања куповног, односно продајног курса овлашћених мењача у односу на курсеве које тога дана примењује већина осталих овлашћених мењача", наводе из централне банке.

Таква одступања, како кажу, по правилу се бележе на појединим специфичним мењачким местима (нпр. аеродром, бензинске пумпе, тржни центри и сл.), где недостатак конкуренције омогућава овлашћеним мењачима да приликом откупа ефективног страног новца – евра примењују знатно нижи, а приликом продаје ефективног страног новца – евра знатно виши курс у односу на уобичајене курсеве које на тај дан примењују овлашћени мењачи на другим мењачким местима, где постоји тржишна конкуренција.

Приликом доношења ових одлука, НБС је имала у виду податке који указују да највећи проценат овлашћених мењача приликом откупа, односно продаје ефективног страног новца – евра примењује куповне, односно продајне курсеве који се крећу у распону који је ужи од плус/минус 1,25 одсто у односу на званични средњи курс динара према евру за тај дан.

Због тога ово ограничење неће утицати на пословање највећег броја овлашћених мењача, као ни на мењачке послове јавног поштанског оператора, поручују из НБС.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер