петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Народна банка Србије: "Брегзит" не може да угрози стабилност финансијског тржишта Србије
Хроника

Народна банка Србије: "Брегзит" не може да угрози стабилност финансијског тржишта Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Стабилност српског финансијског тржишта неће бити угрожена, упркос великим турбуленцијама на светским тржиштима изазваним одлуком грађана Велике Британије, саопштила је данас Народна банка Србије (НБС).

Централна банка и Влада имају на располагању све потребне мере којима могу ефикасно да одговоре на изазове са којима се може суочити наша економија, истиче се у саопштењу НБС поводом резултата референдума у Британији на којем је победила опција за излазак из ЕУ.

- Јутрошње турбуленције на светским тржиштима осетиле су се и на домаћем девизном тржишту, па смо предузели адекватне и правовремене активности како би одржала стабилност финансијског система. Након почетних притисака тржиште је врло брзо умирено - истичу у НБС.

Узимајући у обзир чињеницу ниске повезаности Србије са финансијским токовима у Великој Британији, како се додаје, није нереално очекивати да би утицај на домаће финансијско тржиште могао да буде значајно мањи него што је то случај у другим земљама у развоју.

Као и НБС, и централне банке широм света су, наводе у централној банци Србије, дале обећање да ће предузети све активности како би смањиле штетне утицаје „Брегзита" на финансијска тржишта.

Шест највећих централних банака - ФЕД, ЕЦБ, Јапан, Енглеска, Канада и Швајцарска, на располагању има своп линије којима могу да обезбеде адекватне нивое девизне ликвидности.

Јужна Кореја и Индија су већ интервенисале на својим тржиштима, подсећа НБС, а претпоставља се да је то урадила и Данска. Све остале централне банке су изразиле спремност да ураде исто у слуцају потребе.

- Свесни смо да ће процес изласка Велике Британије из ЕУ имати дугорочније ефекте и да ће носити појачану неизвесност. Исто тако, јасно је да је почетна реакција тржишних учесника била пренаглашена и да се може очекивати постепено смиривање ситуације - наводе у НБС.

Народна банка Србије наставља да прати кретања на светском и домаћем финансијском тржишту, како би правовремено реаговала на евентуалне негативне утицаје.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер