четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАЛЕД: Око 200.000 људи у Србији остало је без посла у првом таласу пандемије; Министарство за рад: Проценат незапослености је 7.3 одсто - најмање до сад
Хроника

НАЛЕД: Око 200.000 људи у Србији остало је без посла у првом таласу пандемије; Министарство за рад: Проценат незапослености је 7.3 одсто - најмање до сад

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. новембар 2020.

Први талас пандемије ковида-19 довео је до отпуштања око 200.000 људи или осам одсто запослених у Србији, а неизвесност на тржишту рада посебно се негативно одражава на Роме, Ромкиње и друге маргинализоване групе, саопштио је НАЛЕД после конференције "Инклузија - солидарност и потенцијал за развој", која је организована у сарадњи са ГИЗ. Министарство за рад, међутим, саопштава да је према евиденцији Националне службе за запошљавање, од почетка пандемије до данас, без посла остало 44.105 особа.

"Проценат незапослености је 7.3 одсто, што је најмање до сад", наведено је у саопштењу и додато да је Влада помогла да се спречи "масовно отпуштање", јер је исплатила зараде за више од милион запослених.

На конференцији "Инклузија - солидарност и потенцијал за развој" је најављено да ће 210 теже запошљивих особа добити прилику за додатни ангажман кроз "Цасх фор wорк" послове, налик јавним радовима.

Подршка радном ангажовању предвиђена је у Врању, Пироту, Алексинцу, Крушевцу, Крагујевцу и Суботици, где ће и око 300 Рома и других особа из маргинализованих група похађати обуке за активно тражење посла, како би обезбедили своје дугорочно запошљавање.

"Већ неколико година број Рома на евиденцији Националне службе за запошлјавање креће се око цифре од 25.000. Мере социјалне помоћи тичу се најсиромашнијих делова становништва и ромске породице су најбројнији корисници овог вида подршке", рекла је ресорна минитарка Дарија Кисић Тепавчевић.

Амбасадор Немачке Томас Шиб сматра је да је пандемија ковида 19 "унела неизвесност у свакодневни живот локалних заједница" и да су маргинализоване групе посебно осетљиве и трпе "значајне последице те ситуације".

"Постоји очигледна потреба за боље координираним одговором локалних самоуправа како би се помогло њиховим локалним заједницама, а посебно онима који су највише погођени тренутном ситуацијом", рекао је Шиб.

Други део пројекта "Побољшање услова живота Рома и Ромкиња и других маргинализованих група у 18 јединица локалне самоуправе у време пандемије ковид-19" обухватиће и 3.500 ромских породица у 18 градова и општина, који ће бити информисани о мерама превенције и опоравка од коронавируса.

Извршна директорка НАЛЕД Виолета Јовановић рекла је да, према званичним подацима, у Србији живи око 150.000 Рома, а да је незванично тај број и до четири пута виши.

"Како би се остварила боља комуникација са ромском популацијом и брже реаговало на њихове потребе, план пројекта је да у свакој од 18 локалних самоуправа, у сарадњи са Асоцијацијом координатора за ромска питања, буде ангажовани и обучени локални медијатори, који ће у континуираном раду са осетљивим групама радити на њиховом информисању и оснаживању", рекла је Јовановић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер