среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Држава вратила имовину правоснажно ослобођеном Драгославу Космајцу којег је, након хапшења у новембру 2014, Александар Вучић означио као “највећег нарко-дилера” у Србији
Хроника

КРИК: Држава вратила имовину правоснажно ослобођеном Драгославу Космајцу којег је, након хапшења у новембру 2014, Александар Вучић означио као “највећег нарко-дилера” у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. јануар 2019.

Драгославу Космајцу, који је правоснажно ослобођен оптужби за незакониту укњижбу земљишта, држава је вратила сву имовину коју му је привремено одузела након хапшења у новембру 2014, речено је новинарима КРИК-а у Министарству правде. Космајац је ухапшен пошто га је тадашњи премијер Александар Вучић означио као „највећег нарко-дилера“ у Србији.

Станови, зграде, локали, спортски објекти, гараже, хиљаде квадрата земљишта, кафић и базен, којима је држава привремено управљала више од четири године, враћени су Драгославу Космајцу, речено је новинарки КРИК-а из Министарства правде.

Такође, у току је поступак у ком држава Космајцу пребацује новац који је зарадила издавањем његових некретнина.

До објављивања овог текста новинарима није речено о ком новчаном износу је реч, као ни да ли је Космајцу враћен новац који је давао као кирију како би живео у кући коју му је држава привремено одузела.

Поступак враћања имовине Космајцу отпочео је пошто је у октобру 2018. године окончан једини поступак који се водио против Космајца и он је ослобођен оптужби да је незаконито присвојио државно земљиште. Виши суд у Београду месец дана касније донео је одлуку да се Космајцу врати 200.000 евра јемства које је дао како би био пуштен из притвора, а недуго затим и одлуку о враћању привремено одузете имовине.

Дирекција за управљање одузетом имовином којој су на располагање стављене Космајчеве некретнине – између осталог 15 породичних зграда и кућа, осам станова, две спортске хале, пословни простори, гараже и земљиште у ранијем одговору за КРИК навела је да процена вредности некретнина није урађена.

Космајчево име постало је познато у јавности када га је у лето 2014. тадашњи премијер Александар Вучић означио као „највећег нарко-дилера чије име нико не сме да изговори“ и најавио његово хапшење.

Након тога, министар полиције Небојша Стефановић оформио је специјални тим коме је циљ био да докаже Космајчеву везу са организованим криминалом.

У међувремену, Космајац је ухапшен и привремено му је одузета имовина.

Тим, међутим, није успео да докаже Космајчево учешће у трговини наркотицима.

Космајац је потом оптужен за утају око 4.000 евра пореза, али је суд утврдио да није реч о кривичном делу, већ о прекршају, тако да су ове оптужбе пале.

На крају, Космајац је био оптужен да је утицао да се на његово име упише око 7,5 ари државног земљишта и да је на тај начин оштетио државу за око 95.000 евра. Током поступка он је доказивао да спорно земљиште никада није ни било државно, а Државни правобранилац је навео да је „штета хипотетичка“.

У априлу ове године, Космајац је ослобођен оптужби, а пресуда је постала правоснажна шест месеци касније.

Криминална прошлост

Космајачево име доводило се у везу са трговином дрогом и помиње се у Белој књизи организованог криминала МУП-а из 2001. Како пише у Белој књизи он је „повезан са међународним кријумчарима опојне дроге у Јужној Америци, одакле организује транспорте великих количина кокаина за Европу“, али се бави и трговином хероином из Турске, Бугарске и Македоније у Европу.

Космајац је, наводно, дрогом снабдевао Љубишу Буху Чумета и Душана Спасојевића, бивше вође две најмоћније криминалне групе у Србији – сурчинског и земунског клана.

Документација коју је КРИК сакупио, показује да је против Космајца до 2000. поднето више кривичних пријава, углавном због нелегалног поседовања оружја. Осуђен је два пута седамдесетих година и одслужио је обе казне.

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер