четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Након етничких сукоба војска чува мир у кинеској провинцији Синђанг
Хроника

Након етничких сукоба војска чува мир у кинеској провинцији Синђанг

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. јул 2009.

Оклопна возила и камиони патролирају улицама Урумћија, главног града кинеске провинције Синђанг, како би спречили нове етничке сукобе муслиманских Ујгура и Хан Кинеза. Нереди утихнули, власти позивају на мир.

Хиљаде припадника кинеских снага безбедности изашло је на улице Урумћија, главног града аутономног региона Синђанг, на северозападу Кине, како би спречили нове сукобе муслиманских Ујгура и припадника већинског кинеског народа Хан.

Стотине оклопних возила и камиона патролира улицама града, а хеликоптери су избацивали летке у којима се грађани позивају на мир, а екстремисти окривљују за нереде, у којима је од недеље погинуло 156 људи, а повређено више од 1.000.

Мада је ситуација мање напета него претходних дана, становништво Урумћија је и даље подељено, извештава британски Би-Би-Си.

Хан Кинези кажу да су се после насиља у недељу осећали угрожено и да им присуство војске и полиције улива осећај сигурности, док Ујгури делују уздржано, пренео је Ројтерс.

Кинески председник Ху Ђинтао је јуче, због немира у Синђангу, скратио посету Италији и вратио се у Пекинг. Председник је по завршетку званичне државне посете Риму требало да остане на самиту земаља Групе осам најразвијенијих земаља у Аквили.

Ујгури у Урумћију, незадовољни својим статусом, започели су протесте у недељу, а непосредан повод је било реаговање полиције на прошломесечни сукоб те мањине и припадника народа Хан у Гуангдонгу, када су у тучи, која је избила због навода да су ујгурски радници силовали две жене, убијена двојица Ујгура.

Синђанг је, поред Тибета, један од политички најосетљивијих региона у Кини. Граничи се са Русијом, Монголијом, Казахстаном, Киргистаном, Таџикистаном, Авганистаном, Пакистаном и Индијом, а богат је нафтним резервама и гасом.

У том региону са 20 милиона становника живи 47 етничких група, а најбројнији су Ујгури, док од 2,3 милиона грађана Урумћија, већину чине припадници народа Хан.

Међуетничка напетост тиња већ дуже време, а ситуација се последњих година додатно погоршала због све већег економског јаза између два народа.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер