уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Након 134 године постојања, угашена суботичка фабрика "29. новембар"
Хроника

Након 134 године постојања, угашена суботичка фабрика "29. новембар"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. мај 2019.

 Београд -- Један од некадашњих гиганата месне индустрије коначно је угашен након 134 године постојања, два стечаја и распродаје машине и опреме у старо гвожђе.

Та фирма је својевремено запошљавала 3.000 људи и извозила месо по читавој Европи.

Како преносе Вечерње новости, реч је о фабрици коју су још 1885. године основали Рафаел Хартман и Вилхелм Конен и која је још 1925. године на лондонско тржиште испоручивала 140.000 ћурки.

Након Другог светског рата и национализације, фабрика је добила ново име у славу Дана Републике а с протоком времена успела је да постане једна од највећих фабрика месне индустрије нове државе.

Бивша радница те фабрике Марија Новаков наводи да је у фебруару 1984. године фабрика имала производњу од 3.500 тона меса, од чега 2.000 тона за извоз на америчко и енглеско тржиште, у Совјетски савез, Израел и Грчку.

Према њеним речима, проблеми су почели почетком деведесетих година и распадом земље јер је производња пројектована за 1.500 свиња и 200 јунади смањена на десет одсто капацитета.

Први стечајни поступак покренут је 1998. године када је свих 2.500 радника добило отказ.

Упркос томе, после 2000. године поново је покушано са ревитализацијом фабрике, али су се дугови гомилали и у мају 2009. је поново проглашен стечај.

Продаја фабрике неколико пута није успела да би 2016. године биле продате машине и опрема једном аустријском предузећу за трговину секундарним сировинама.

Годину дана касније, продат је и фабрички комплекс као и фарма, силоси и обрадиво земљиште.

Тако добијена средства углавном су отишла на намиривање дугова за порез и градско грађевинско земљиште, док радници нису добили ништа па многи не могу да повежу стаж и оду у пензију, наводе Новости.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер