петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Највећи привредници траже новац од Телекома за реиндустријализацију Србије
Хроника

Највећи привредници траже новац од Телекома за реиндустријализацију Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2010.
Водећи српски привредници предлажу Влади да се новац од Телекома инвестира у реиндустријализацији, а не у путеве, и нуде своју помоћ у спасавању пропалих фирми

Они сматрају да би држава требало да оснује нови инвестициони фонд или развојну банку која би финансирала нове, извозно оријентисане послове. Поред пара од Телекома за опоравак српске привреде, према предлогу бизнисмена, требало би користити и средства из дела девизних резерви, као и од смањења обавезне резерве банака.

Миодраг Костић, власник „МК групе", на састанку је рекао да држава не би требало да финансира инфраструктуру и гради нове путеве, јер су, како је нагласио, „српски путеви у много бољем стању од српске привреде"

Коле је рекао да је градња путева страним кредитима директна услуга Европској унији којој је Коридор 10 потребнији него нама. Он сматра да треба применити тзв. 'словеначки рецепт, односно да се српска привреда максимално развије и учини конкретном, а да се путеви граде из фондова ЕУ“, преноси један од учесника састанка. Он је премијеру Цветковићу поручио и да је спреман да пружи сваку врсту подршке српским фирмама којима прети пропадање.

„Одаберите било коју фирму која се налази у тешкој ситуацији и пустите ме да уђем у управни одбор. За то не тражим надокнаду. Својим знањем и искуством хоћу да помогнем да фирме које су у тешкој ситуацији поново стану на ноге“, рекао је Костић.

Власник Делте Мирослав Мишковић нагласио је да српски бизнисмени не траже никакве посебне привилегије или повластице, већ само услове пословања које имају и пословни људи у Хрватској, Бугарској, Румунији и Словенији.„Мишковић је рекао да је неопходно у Србији формирати такав амбијент који би омогућио нашој привреди да спремна уђе у тржишну битку са фирмама из окружења. Он је нагласио да је интерес Србије да ’економски осваја’ околна тржишта, са чим се сложио и премијер Цветковић“, каже извор Преса.

Власник „Ист поинта" Зоран Дракулић је рекао да држава коначно мора да престане са праксом подржавања губиташа и „социјализацијом проблема јавних предузећа"

„Дракулић је рекао да он у Ваљаоници бакра у Севојну због државе има великих проблема са радницима. Он је упитао како је могуће да радници у РТБ Бор који ништа не раде примају из буџета веће плате од оних које он може да исплати радницима у Севојну иако раде пуном паром и скоро све извозе?!“, преноси саговорник Преса.

Бивши директор Агенције за приватизацију Бранко Павловић сматра да идеја да се новац од продаје Телекома искористи за оснивање развојне банке има смисла.

„Уколико Србија не оснује такву једну банку финансијски сектор остаће у рукама страног капитала, а у тим условима је сваки развој у Србији немогућ. Неопходно је да Србија има једну јаку домаћу банку. Управо би овакво решење представљало структурну промену привреде“, каже Павловић.

Како сазнаје тај лист, привредници су на овом састанку тражили од Владе Србије да скине етикету „тајкуна" са имена бизнисмена.

„Поменули смо да је крајње време да се прекине са етикетирањем појединих бизнисмена и привредника да су контроверзни, да се баве интригантним послом, да раде са сумњивим капиталом. Ако је нешто у њиховом раду икада било сумњиво, ваљда би за ових 10 година већ испливало на видело. Време је да се коначно стави тачка на то“, истакао је саговорник Преса.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер