Početna strana > Hronika > Najskuplji stambeni kvadrat u Srbiji prodat za 9.632 evra u "Beogradu na vodi"
Hronika

Najskuplji stambeni kvadrat u Srbiji prodat za 9.632 evra u "Beogradu na vodi"

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. mart 2021.

 Najskuplje prodat kvadrat stambenog prostora u Srbiji, tokom 2020. godine, bio je u Beogradu na vodi. Prema podacima koje je upravo objavio Republički geodetski zavod, stan je plaćen tačno - 1.444.888 evra, dok je cena svakog od 150 kvadrata bila rekordnih 9.632 evra. Međutim, to nije i najskuplje plaćena nekretnina u našoj zemlji.

Stan u Beogradu na vodi postigao je najvišu cenu kvadrata kada je reč o novogradnji. Kod starogradnje, pak, najvišu cenu po kvadratu, od 4.452 evra, postigao je stan u Ulici kralja Petra u beogradskoj opštini Stari grad. On je plaćen ukupno 325.000 evra.

Interesantno je, međutim, da, prema izveštaju RGZ o stanju na tržištu nepokretnosti u 2020. godini, pomenuti stan u Beogradu na vodi nije najskuplje plaćena nekretnina u ukupnom iznosu.

Naime, za stan površine od 431 kvadrata u beogradskoj Ulici Strahinjića bana dato je čak – 1.461.000 evra. To je 16.112 evra više nego što je dato za 150 kvadrata u Beogradu na vodi.

„Beograd na vodi je lokacija na kojoj je prometovan 71 najskuplji stan u 2020. godini gledano po jediničnoj ceni, kao i sedam najskupljih stanova gledano po ukupnoj ugovornoj ceni“, navodi RGZ u izveštaju.

Najskuplji kvadrat poslovnog prostora prometovan je u Novom Sadu – 11.026 evra po metru

kvadratnom, dok je najviša ugovorna cena poslovnog prostora takođe ostvarena u Novom Sadu.

Tržište nekretnina od 4,2 milijarde evra

„Ukupan broj ugovora koji je Republičkom geodetskom zavodu dostavljen u 2020. godini je 143.154 i može se zaključiti da je broj dostavljenih ugovora po opštinama usaglašen sa njihovim stepenom razvijenosti. Oko 21 odsto dostavljenih ugovora su ugovori o poklonu i razmeni, dva odsto su ugovori koji se ne mogu registrovati, što odgovara višegodišnjem proseku“, ukazuje se u izveštaju RGZ.

Kako se navodi, gotovo četvrtina registrovanih ugovora odnosi se na promet na teritoriji 17 opština Grada Beograda.

„Ukupan obim novčanih sredstava na tržištu nepokretnosti Republike Srbije u 2020. godini iznosio je blizu 4,2 milijarde evra, što je za 2,3 odsto više u odnosu na obim novčanih sredstava u 2019. godini. Najviše novca je učestvovalo na tržištu nepokretnosti u Gradu Beogradu – više od dve milijarde evra odnosno 50 odsto od ukupnog obima novčanih sredstava, u Vojvodini 28 odsto, u Šumadiji i zapadnoj Srbiji 15 odsto i u Južnoj i istočnoj Srbiji  sedam odsto“, navodi se u izveštaju RGZ.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner