четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Најмање 18 мртвих у нередима у Египту
Хроника

Најмање 18 мртвих у нередима у Египту

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. јануар 2011.

egipatdobra.jpgНајмање 18 људи погинуло у нередима. Више од хиљаду повређено. Мубарак извео војску и тенкове на улице. Демонстранти, упркос полицијском часу, заузели државну телевизију и пале државне институције. Агенције јављају да војници прелазе на страну народа. Нобеловац Мохамед Ел Барадеј у кућном притвору.

Широм Египта бесне протести против владе председника Хоснија Мубарака. Према најновијим извештајима у жестоким сукобима полиције и демонстраната погинуло је осамнаесторо људи, а повређено више од хиљаду. Нови вођа антивладиних протеста у Египту, добитник Нобелове награде за мир Мохамед Ел Барадеј налази се у кућном притвору, пошто се придружио демонстрантима.

У последњем покушају да заведе ред после увођења полицијског часа у целој земљи, Мубарак је на улице извео војску, тенкове и оклопна возила.

Иако полицијски час траје, хиљаде демонстраната и даље су на улицама, а војска и полиција није могла да их спречи да запале зграду Владе и уђу у државну телевизију.

Египатски војници у Каиру, којима је председник наредио да надзиру полицијски час, прелазе на страну демонстраната поздрављајући их с дигнута два прста у знак победе.

Страхује се да у нередима широм Египта има више жртава, јер на улицама влада прави хаос, многи људи разбијених глава остали су да леже на улицама, преносе агенције.

У Египту су готово потпуно прекинуте Интернет везе и присутни су велики поремећаји у раду система за слање СМС порука, који су коришћени у организацији протеста.

У тако узаврелој атмосфери, Барадеј је синоћ допутовао у Египат и изјавио да би више волео да народ није морао на улице. Барадеј је недавно изјавио да је време да се Мубарак повуче.

"Служио је земљи 30 година и време му је да се повуче", рекао је Барадеј, који је Нобелову награду за мир добио 2005. године за рад на челу ИАЕА, која делује под покровитељством Уједињених нација.

Хапшење опозиционара

Најмање четворица високих функционера и десетине чланова "Муслиманске браће", највеће опозиционе групације у Египту, ухапшени су јутрос, јавио је Би-Би-Си, позивајући се на изјаву адвоката те организације.

"Муслиманска браћа" су први пут у четвртак саопштила да ће подржати демонстрације, које би требало да почну после заједничке молитве, петком.

Протесте је до сада организовао неформални покрет младих који, између осталог, траже промене у Влади и повећање плата.

Власти су ноћас у Египту укинуле све Интернет везе. Искључена су сва четири основна провајдера.

Опозиција коментарише да је укидање Интернета усмерено како би спречио договор демонстраната који покушавају да оборе председника Хоснија Мубарака, који влада већ готово три деценије.

Према тврдњама извештача из Каира, сателитски телефон је сада њихова једина поуздана веза са светом.

Обама: Насиље није одговор

Председник САД Барак Обама поручио је да насиље није одговор на политичке немире у Египту и позвао власти и демонстранте да буду уздржани.

Обама је, у првом директном коментару о таласу демонстрација против власти у Египту, рекао да је египатски председник Хосни Мубарак добар савезник Вашингтона у многим питањима, али и да је од њега често тражио да спроведе политичкче реформе.

Демонстрације ће бити тест како за власт, тако и за опозицију, оцењују инострани медији.

Медији додају, на основу извора из Египта, да су шефови безбедносних служби председнику Хоснију Мубараку рекли како су у стању да изађу на крај са било каквим невољама.

Телеграф: Реформа, а не револуција 

Дејли телеграф оцењује да су Египту потребне реформе, али не и револуција.

Иако је Запад у праву када тражи реформе које ће допринети задовољењу тежњи милиона неспокојних младих Арапа, томе би требало обазриво да се приступа, истиче лист, додајући да у Египту, као и у многим другим арапским земљама које контролишу аутократске владе, исламистички екстремисти чекају да искористе сваку прилику која им се укаже.

Лист подсећа да је иранска револуција 1979. године почела као секуларни протестни покрет против шаха, да би била окончана успостављањем најрадикалније исламске државе на свету.

Требало би да Запад буде на опрезу како не би, подршком арапским демократијама, несвесно ослободио снаге радикалног ислама, пише Дејли телеграф.

Лист Индипендент, у тексту под насловом Дан страшног суда, поставља питање да ли ће петак бити Дан молитве или Дан великог беса.

На одговор, пише лист, чека не само читав Египат, већ и његови заплашени савезници, док се остарели председник Хосни Мубарак грчевито држи власти, после целоноћних немира који су уздрмали америчку веру у стабилност његовог режима, пренео је Би-Би-Си.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер