петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Најјача партија Мађара у Румунији затражила аутономију
Хроника

Најјача партија Мађара у Румунији затражила аутономију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2009.

Највећа партија Мађара у Румунији УДМР затражила аутономију која би била на нивоу организације државе, саопштено на конгресу мађарске партије. Председник Румуније Басеску, који је присуствовао отварању конгреса, рекао да је поборник децентрализације, али да држава не прихвата кршење Устава.

Демократски савез Мађара у Румунији (УДМР) тражи аутономију која би била на нивоу организације државе, да мађарски језик добије статус званичног и да се мађарској заједници призна статус конститутивног елемента државе.

Ти захтеви наведени су у резолуцији усвојеној на конгресу највеће мађарске партије УДМР-а, који је одржан овог викенда у трансилванском граду Клужу.

У резолуцији "Наш савез, наша Европа" наводи се да је "дошло време за признавање мађарске заједнице у Румунији, са 1,5 милиона чланова, као конститутивног елемента државе и време је да се мађарски језик призна као званични на локалном и регионалном нивоу".

Истовремено се наглашава да очување етничког идентитета може бити гарантовано "једино опредељеним формама аутономије према примеру неколико чланица Европске уније".

У том циљу је потребан дијалог са политичком класом и са румунским цивилним друштвом ради остваривања "система аутономије на нивоу организације државе", наводи се у резолуцији.

"У нашој Европи, мађарска заједница из Трансилваније, као и из целе Румуније, има иста права, значај и компетитивност као било која друга европска заједница", истиче се у документу конгреса УДМР-а.

Румунски председник Трајан Басеску, који је присуствовао отварању конгреса УДМР-а, рекао је да је он "безрезервни поборник децентрализације, као суштинског елемента ширења аутономије", али да "кршење Устава државне институције не могу прихватити".

УДМР је од 1996. до 2008. године била у власти или је подржавала владу, али је после парламентарних избора 2008. године прешла у опозицију.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер