петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Најџел Фараж у ЕП: Политички пројекат ЕУ је готов, Велика Британија неће бити последња која ће напустити Унију
Хроника

Најџел Фараж у ЕП: Политички пројекат ЕУ је готов, Велика Британија неће бити последња која ће напустити Унију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

„Мали, обични људи, који су били потлачени претходних година, у четвртак су одбацили мултинационалне компаније, одбацили су велике банке, одбацили су крупне политичаре и јасно поручили – Хоћемо нашу земљу назад! То су урадили“, изјавио је Најџел Фараж у Европском парламенту.

Najdžel Faraž

Лидер партије УКИП Најџел Фараж поручио је Европском парламенту да "живи у заблуди". Он је додао да је највећи проблем у томе што је "крађом и преваром" европским земљама наметнута политичка унија, као и да Британија неће бити последња земља која је напустила ЕУ.

"Ви као политички пројекат живите у заблуди. Ви негирате да вам се политика урушава. Погледајте само Медитеран. Оно што се десило прошлог четвртка је сеизмички резултат. Ми сада нудимо наду као светионик демократама широм Европе. Велика Британија неће бити последња која ће напустити Унију", рекао је Фараж.

Он је рекао да Велика Британија жели да буде самостална нормална држава.

Фараж је члановима парламента рекао да они "у животу нису радили прави посао".

"Када сам пре 17 година дошао у овај парламент и рекао да ће Британија изаћи из ЕУ, смејали сте се"

Лидер УКИП је поручио посланицима Европског парламента, који су га извиждали, да је он тај који се задњи смеје, након што су Британци, супротно очекивањима, на референдуму подржали излазак из Европске уније.

"Зар то није смешно? Кад сам дошао у овај парламент пре 17 година и рекао да желим да будем на челу кампање за излазак Британије из ЕУ, сви сте ми се смејали, али се сад нико од вас не смеје", истакао је Фараж, а пренела агенција АФП.

Он је рекао да се Европска унија самозаварава кад је реч о својим манама и погрешним амбицијама за веће уједињење Европе, што одбија све више европских гласача.

"Наметнули сте им политичку унију, а кад су 2005. Холанђани и Французи гласали против вас, ви сте то једноставно игнорисали и увели Лисабонски споразум на мала врата", поручио је Фараж посланицима током дебате о Брегзиту.

Кључно питање сада, након што су Британци на референдуму 23. јуна подржали Брегзит, када ће премијер те земље Дејвид Камерон покренути члан 50 тог истог споразума, којим се покреће процес изласка земље из ЕУ.

Фараж се око једног сложио с другим европосланицима и европским лидерима, а то је да преговори о изласку Велике Британије из ЕУ треба да почну брзо, али је додао да је "чак и недостатак споразум са Великом Британијом бољи од садашњег трулог споразума" који је добио премијер Дејвид Камерон у фебруару.

Посланици су му звиждали и гласно негодовали када је позвао ЕУ да омогући Великој Британији добар трговински споразум кад оде и када је рекао да би радна места у немачкој аутоиндустрији могла да страдају ако им не дају повољан споразум.

У једном тренутку је морао да интервенише и председник Европског парламента Мартин Шулц и да позове на ред.

Европски парламент затражио од Британије да што пре покрене процес изласка из ЕУ 

Европски парламент је затражио од Велике Британије да што пре покрене процес изласка из ЕУ. На дебати у Европском парламенту је дошло до размене оштрих речи између једног од главних заговорника Брегзита Најџела Фаража и европских парламентараца. Он је рекао да ће још држава ускоро напустити ЕУ.

Европски парламент затражио је данас од Велике Британије да "одмах" активира клаузулу о изласку из ЕУ, предвиђену Лисабонским уговором, да би се "за све избегла штетна неизвесност и заштитио интегритет Уније".

У резолуцији усвојеној са 395 гласова за, уз 200 против, европосланици су такође нагласили да воља британског народа "треба да буде у потпуности и брижљиво поштована".

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер