четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Национални дуг САД званично износи 20,16 билиона долара, приближно 62.000 долара по особи
Хроника

Национални дуг САД званично износи 20,16 билиона долара, приближно 62.000 долара по особи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. септембар 2017.

 Дуг Сједињених Америчких Држава сада и званично износи 20 билиона долара. Праг је пређен када је Бела куц́а дозволила Министарству финансија да позајми додатни новац.

Према подацима сајта „US Debt Clock“, амерички национални дуг од уторка износи 20,16 билиона долара. То је приближно 62.000 долара по особи и више од 167.000 долара по пореском обвезнику, пише РТ, преноси Спутњик. Како истичу , износ дуга је био на истом нивоу од марта због горње границе која је раније постављена, јер је Министарству финансија било забрањено да позајмљује још новца.

Међутим, председник Доналд Трамп је у петак потписао закон којим се горња граница суспендује до 8. децембра. Министарство финансија сада може да позајмљује новац до тог датума.  Највец́е ставке у буџету су здравство, социјално осигурање и одбрана.

Конгресна канцеларија за буџет, федерална агенција која информише Конгрес о буџету, саопштила је да је федерални јавни дуг тренутно на највец́ем нивоу од Другог светског рата.  Ако тренутни закони остану на снази, пораст буџетског дефицита нагло ц́е бити повец́ан у наредних 30 година. Према предвиђањима Конгресне канцеларије за буџет, дефицит би могао да достигне чак 150 одсто БДП-а до 2047. године.

Укупни амерички дуг, комбинација владиног, пословног и потрошачког дуга, све је ближи суми од 68 билиона долара., наводи Спутњик.

За осам година владавине председника Барака Обаме дуг земље порастао је са 10,63 билиона готово два пута. У условима раста БДП-а од око три одсто годишње и рекордно ниском стопом Федералног система резерви од 0,25 до 0,5 одсто отплата дуга није била проблем. Али крајем 2016. године Федерални систем резерви почео је са нормализацијом монетарне политике. Након састанка у јулу стопа је одржавана на нивоу од 1 до 1,25 одсто на годишњем нивоу.

Трамп је више пута говорио да амерички дуг треба смањити, али је био принуђен да се сагласи са повец́ањем државног дуга због растуц́их друштвених обавеза администрације у оквиру буџета.

Откако је Трамп постао председник САД, дуг је повец́ан за 215 милијарди долара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер