петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На ванредној седници Скупштине Србије представници Владе позвали на јединство и мирно решење проблема
Хроника

На ванредној седници Скупштине Србије представници Владе позвали на јединство и мирно решење проблема

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јул 2011.

Скупштина Србије започела је данас у 14 часова ванредну седницу на којој ће, на захтев владе, бити размотрена Декларација о стању на Косову и Метохији, насталом након једностраних и насилних аката привремених институција у Приштини. 

Привремене власти у Приштини изазвале кризу на северу Косова са циљем да испровоцирају Србију да прекине дијалог, рекао Цветковић. Јеремић: Дипломатски неуспех Приштину навео на једнострану силу. Стефановић позвао на јединство, мимо страначких разлика.

Премијер је, отварајући дебату на ванредној седници Скупштине Србије о владиној декларацији о ситуацији на КиМ,  поручио да ће, и поред тога, Београд остати чврст у ставу да се проблеми у покрајини могу решавати искључиво на миран и демократски начин.

Цветковић је истакао да је криза изазвана неодговорним и једностраним актима Приштине, усмереним на то да се измени реалност на терену, узнемири српско становништво и инсталирају привремене приштинске институције на северу покрајине.

"Циљ привремених власти у Приштини био је да изазову инциденте и отежају позицију Србије, а суштински - да се испровоцира Србија да прекине дијалог, који је већ дао прве резултате", рекао је премијер.

"Дипломатском активношћу заустављен је брутални покушај Приштине да наметне једнострана решења", поручио је Цветковић, и додао да упркос привременом и делимичном отклањању опасности остају питања са којима ће власти Србије морати да се суоче и да дефинишу правац акције.

"Наше главно средство у борби за КиМ је дијалог, а наше опредељење је да не повучемо ниједан потез који би утицао на опстанак Срба у покрајини и угрозио стабилност региона", објаснио је премијер.

Према његовим речима, и међунардној заједници и привременим институцијама у Приштини треба да буде јасно да Влада Србије никада неће признати независност КиМ и да не постоје околности и уцене под којима би то учинила.

Цветковић је позвао међународну заједницу да ради на опчувању мира на КиМ, делујући у складу са резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, и затражио повратак на пређашње стање и реафирмацију дијалога.

Цветковић је позвао Србе на Косову и да спрече акције хулигана који су, како је истакао, директно у служби албанског екстремизма.

Председник Владе Србије је позвао грађане на КиМ, пре свега Албанце, да се уздрже од насиља, а од косовских Србе је затражио да буду јединствени и да не чине услуге екстремистима који желе да отму КиМ од Србије.

Шутановац: Стални контакт с Кфором

Министар одбране Драган Шутановац изјавио је данас на седници Скупштине о Косову да Министарство одбране и Војска Србије од почетка кризе, 25.  јула, поступају у складу са својим овласћењима и међународним споразумом и у жељи да спрече сукобе и губитке живота на обе стране.

Шутановац је оценио да је само сплет срећних околности што се није догодила већа трагедија од оне која се догодила, те да је могло бити  више рањених и погинулих и више оштећених возила у нередима на северу Косова.

Он је рекао да су Министарство и ВС у у константном контакту са Кфором, било да је то командант Ерхард Билер, било његов заменик преко Генералстаба, било командант Јужног крила НАТО-а који командује из Напуља.

Кфор је једини ауторизован споразумом из 1999. године  на основу кога је завршено бомбардовање и на основу кога су ушле међународне снаге на Космет, рекао је Шутановац. 

Богдановић: Кфор изашао из оквира свог мандата

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић оценио је данас, на седници Скупштине Србије, да је Кфор у потпуности изашао "из оквира Резолуције 1244 и заузео позиције Приштине".

Богдановић је детаљно обавестио посланике Скупштине Србије о хронологији кризе на северу покрајине.

Богдановић је оценио да је Кфор "прекорачио резолуцију 12 44", што су Срби на северу Косова и Метохије протумацицли као подршку циљевима Приштине, рекао је Богдановић.

(Танјуг)

  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер