Početna strana > Hronika > Na poziv DŽozefa Bajdena, Aleksandar Vučić učestvovao na onlajn „Samitu za demokratiju“. Bajden obećao 690 miliona dolara za „programe jačanja demokratije širom sveta“
Hronika

Na poziv DŽozefa Bajdena, Aleksandar Vučić učestvovao na onlajn „Samitu za demokratiju“. Bajden obećao 690 miliona dolara za „programe jačanja demokratije širom sveta“

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. mart 2023.

Predsednik Srbije Aleksanar Vučić učestovovao je na onlajn Samitu za demokratiju, na poziv predsednika SAD DŽozefa Bajdena, objavio je Vučić na svom zvaničnom Instagram profilu.

Kako je ranije saopšteno iz kabineta premijera Crne Gore Dritana Abazovića, i on učestvuje na tom skupu.

Bajden je domaćin Samita, a kodomaćini su premijer Holandije Mark Rute, predsednici Kostarije, Južne Koreje i Zambije, a cilj je, kako je saopšteno u Vašingtonu, da se vodi otvoren razgovor o snazi i potencijalu demokratije u svetu.

Bajden otvorio svetski samit obećanjem 690 miliona dolara za jačanje demokratije, učestvuje i Vučić

Predsednik SAD DŽozef Bajden otvorio je danas drugi Samit za demokratiju najavom da će SAD uložiti 690 miliona dolara u programe jačanja demokratije širom sveta.

Bajden je rekao da njegova administracija želi da tokom dvodnevnog samita na kojem učestvuje 120 lidera iz sveta potpoomogne da „tehnologija radi za, a ne protiv demokratije“, prenosi Asošiejted pres.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić napisao je danas na svom Instagram nalogu da učestvuje na Samitu i objavio fotografije kako iz svog kabineta u Beogradu prati onlajn prenos.

Bajden često govori o tome da je za SAD i saveznike sada ključan momenat da demokratije pokažu da mogu da nadvladaju autokratske oblike vladavine.

Samit čije je održavanje Bajden obećao dok je bio predsednički kandidat Demokrata 2020. godine, postao je važan deo napora njegove administracije da izgradi dublje savezničke veze i utiče na autokratske države da se demokratizuju.

Novac koji će SAD uložiti, biće za programe koje podržavaju slobodne i nezavisne medije, borbu protiv korupcije, zaštitu ljudskih prava, tehnologiju koja unapređuje demokratiju i slobodne i fer izbore.

Jedan američki zvaničnik koji prati samit je za AP, pod uslovom da ostane anoniman, rekao da je Bajdenova administracija postigla dogovor sa deset država o načinu korišćenja tehnologije za nadzor.

Domaćin prošlog samita, u decembru 2021. godine, bile su SAD i od tada se globalne prilike drastično promenile: države su izašle iz borbe protiv pandemije koronavirusa, dok je Rusija počela svoju invaziju Ukrajine.

Ove godine su Kostarika, Holandija, Južna Koreja i Zambija ko-domaćini samita, a Bajdenova administracija je na samit pozvala Bosnu i Hercegovinu, Gambiju, Honduras, Obalu Slonovače, Lihtenštajn, Mauritaniju, Mozambik i Tanzaniju, koje nisu bil pozvane prošle godine.

Prvi dan samita održava se putem interneta, dok će sutra biti skupovi u svakoj od država-domaćina, na kojima će učestvovati predstavnici države, civilnog društva i privatnog sektora.

(Beta, Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner