петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На Косову корумпирани највиши нивои власти
Хроника

На Косову корумпирани највиши нивои власти

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. фебруар 2010.

Према оцени многих међународних организација Косово спада у земље са високим степеном корупције. Од косовских власти се зато захтева, ефикаснија борба против исте, али до сада није било видљивијих резултата.

Представници мисије Европске уније на Косову у новембру прошле године најавили су хапшења високих званичника умешаних у незаконите послове. Косовски медији су тада пренели, позивајући се на изворе из Еулекса и косовског тужилаштва, да су под истрагом и неки министри и лидери политичких странака, као и око 50 судија и тужилаца.

Ментор Боровци, директор Департмана за истрагу при Агенцији за борбу против корупције за Дојче веле каже да се због истраге, која је у току, не могу објавити имена осумљичених особа, али потврђује да су на Косову највише корупирани влада, судови, локалне управе и јавна предузећа:

“Корупција је феномен који је тешко открити и истражити, зато што обично постоје две стране које имају одређен заједнички интерес”, каже Боровци.

Боровци додаје да је Агенција тужилаштву проследила преко 160 случајева и да је било неколико отужница, али да још увек ниједан високи званичник није осуђен: “На Косову је било осуђених за умешаност у корупцију у последњих десет година, али њихов ниво и тежина одговорности нису били у складу са сумњом да је корупција распротрањена међу највишим нивоима власти.”

Такође, наглашава  и да се улога тужилаштва и судова не сме игнорисати, јер су то институције које дају печат на корупциону аферу: “Агенција за борбу против корупције информације прослеђује тужилаштву, али ако тужилаштво и судство не раде свој посао, онда је то недовољно, јер особа неће бити кажњена”, каже Боровци.

И Рамадан Иљази, извршни директор невладине организације за слободу говора “Љевизја Фољ” потенцира да је Косову у борби против корупције потребно независно и ефикасно судство, а управо је оно црна тачка Косова: “Плате тужилаца и судија су јако мале. Један тужилац данас прима двоструко мање него један политички саветник премијера. У судству велики проблем представља и лоша коородинација у процесуирању предмета”, наглашава Иљази.

Он оцењује да би у борби против корупције било више резултата када би мисија Европске уније на Косову обавила свој део посла: “На Косову и даље постоји рекет према предузећима, настављају се претње новинарима, банде се и даље слободно крећу. Нисмо видели да се трага за неким криминалцем или да је ухапшен, иако Еулекс има јасан мандант по том питању”, оцењује Иљази.

Истовремено, Ментор Боровци очекује да ће нови закони које је усвојила Скупштина Косова допринети ефикаснијој борби против корупције. Наиме, овог месеца су ступила на снагу два нова закона: Закон о Аенцији за борбу против корупције и Закон о спречавању конфликта интереса, док ће ових дана ступити на снагу и Закон о имовини и примљеним поклонима високих јавних званичника.

 (Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер