четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На Калемегданској тврђави свечано откривен споменик руским и српским војницима погинулим у одбрани Београда током Првог светског рата
Хроника

На Калемегданској тврђави свечано откривен споменик руским и српским војницима погинулим у одбрани Београда током Првог светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. септембар 2014.

БЕОГРАД – На Калемегданској тврђави данас је свечано откривен споменик руским и српским војницима погинулим у одбрани Београда током Првог светског рата, прво заједничко обележје страдалима војницима две државе из тог периода.

Спомен обележје освештајо је партријарх српски Иринеј, уз саслужења представника московског патријарха Кирила, а открили су га председник Србије Томислав Николић и председник Фонда Андреја Првозваног Владимир Јакуњин.

После одавања почасти руским и српским војницма, Николић је поручио је да је братство српског и руског народа запечаћено заједничком борбом за слободу.

„Споменик занавек говори о поносу на нашу заједничку славну историју, на заједничке јуначке претке, на пријатељство, братство руског и српског народа запечаћено заједничком борбом за слободу”, истакао је он.

Николић је нагласио да је споменик камен међаш „којим данас исказујемо поштовање за несебичну жртву и захвалност за наше животе у слободи”.

„Пред овим спомеником сећамо се како је Велики рат, пре сто година, стављао на испит братство наша два, па и свих словенских народа - то је велики час историје који се као наук пријатељства и узвишене жртве преноси са генерације на генерацију” рекао је председник Србије.

Николић је навео да је живот највећа светиња, „али не свакакав” већ онај који се не проводи савијајући се под тежином ропских ланаца, само живот у слободи.

„Зато данас одајемо почаст руским и српским јунацима који су бранили Београд, зато што су својим животима направили међу и бедем између роба и слободног човека” подвукао је Николић.

Јакуњин је истакао да данас стојимо поред споменика који је подигнут у част далеких предака који су чували своју част и своју веру.

„Овај споменик је симбол храбрости и оданости људи за које речи као што је отадзбина нису биле само граматичка вежба”, рекао је он.

Јакуњин је уз напомену да су садашње генерације далеки потомци тих хероја додао да је наша одговорност да херојска дела наших предака остану у памћењу наших потомака.

„Онај ко се не сећа своје историје нема шансу за будућност', рекао је председник Фонда Андреја Првозваног.

Амбсадор Руске федерације у Београду Александар Чепурин је истакао да је ово спомен обележеје у Србији први заједнички споменик руским и српским војницма који су погинули у време Првог светског рата.

„Србиј и Русија имају историју која није лака али је велика”, рекао је Чепурин подсетивши да су се у Велико рату Руси и Срби веома често борили заједно.

Према његовим речима, веома је важно што се споменик налази у срцу Београду изразивши очекивање да ће се у српској престоници ускоро појавити споменик и код „Срба омиљеног цара Николаја Другог” и да ће бити обновљена имена две улице у част руских и совјетских хероја.

Он је нагласио и да су истина и сећање о подвизима наших предака и част, осећања достојанства наших народа основ за просперитет Србије и Русије и у будућности.

Градоначелник Београда Синиша Мали је истакао да је помоћ Русије у Првом светском рату била огромна и несебична и да је никада нећемо заборавити.

„Из поштовања према онима који су себе дали Београду нашс град ће овим спомеником наставити да чува сећање на руске и српске хероје у рату који је био немилосрдан и по жртавама и по последицама”, рекао је он.

Мали је најавио да ће да ће Београд ове године добити још један споменик - посвећен цару Николају Другом „што ће бити још један знак захвалности великом пријатељу Србије"

„И данас читав век касније Москва и Београд имају пријатељске односе”, рекао је он изразивши оцекивање да ће градоначелник Москве доћи у октобру у Београд током обележавања годишњице ослобођења у Другом светском рату.

Венце на спомен обелжје полозили су председник Србије, Јакуњин, Мали и у име Војске Србије начелнхик Генералштаба генерал Љубиша Диковић, као и бројни гарђани који су присусвовали церемонији.

Спомен обележје поклон је Међурегионалног друштвеног фонда „Центар националне славе” и Фонда Андреја Првозваног, у оквиру обележавања 100-годишњице од почетка Првог светског рата. Израђено је у облику крста са исклесаним ликом Светог Ђорђа, а у основи споменика угравиран је текст - посвета на руском и српском језику.

Лик Сетог Ђорђа кога сматрају покровитељем руске и српске војске - с једне стране, подвлачи везу између братских народа Русије и Србије, а с друге стране - подсећа на жртву коју су војници положили у име заштите отаџбине.

Укупна висина спомен-обележја, од гранита и бронзе износи 2,7 метара а израдио га је ауторски колектив под руководством сталног члана Руске Академије уметности А. С. Чаркина и аркитекте Ј. М. Павлова.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер