среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дана: Узбекистан и Киргистан 1991. прогласили независност од СССР
Хроника

На данашњи дана: Узбекистан и Киргистан 1991. прогласили независност од СССР

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. август 2014.

12 - Рођен је римски цар Калигула запамћен као један од најгротескнијих историјских ликова. Његове екстраваганције попут наводне намере да свог коња прогласи конзулом, допринеле су да га сматрају лудим. Владао је од 37. до 41. године, када је убијен у завери преторијанаца.

1290 - Краљ Едвард И објавио је прокламацију о прогону Јевреја из Енглеске.

1422 - Умро је енглески краљ Хенри В, који је током владавине од 1413. до смрти наставио Стогодишњи рат са Француском. Победио је Французе 1415. код Азенкура и освојио Париз. У Француској је и умро, а наследио га је деветомесечни син Хенри ВИ.

1811 - Рођен је француски писац Теофил Готје, претеча парнасоваца и протагонист доктрине "уметност ради уметности" (л'арт поур л'арт). Захтев за аутономијом уметности изнео је у предговору романа "Госпођица де Мопен" (1836).

1867 - Умро је Шарл Бодлер, један од највећих француских песника 19. века, чија је поезија отворила нове путеве лирике и афирмисала нове облике песничког схватања света. Његова збирка "Цвеће зла" (1857) сматра се једним од најзначајнијих лирских дела 19. века.

1876 - Дворска клика сменила је турског султана Мурата В под изговором да је луд, неколико месеци након што је дошао на власт и довела на престо његовог брата Абдула Хамида ИИ.

1887 - Основан је Стрељачки савез Србије, 36 година после формирања прве стрељачке дружине. Савез је 1909. постао члан Међународне стрељачке уније, а стрелци из Србије су први пут учествовали на међународним такмичењима у Лондону и Хамбургу.

1888 - У Лондону је пронађено тело Мери Ен "Поли" Николс, прве жртве Џека Трбосека.

1898 - Рођен је књижевник Душан Матић један од најзначајнијих српских надреалистичких песника, члан Српске академије наука и уметности (збирке песама "Буђење материје", "Књига ритула", збирка есеја "Анина балска хаљина").

1907 - У Петрограду је потписан енглеско-руски споразум којим су Велика Британија и Русија поделиле интересне сфере у Персији, Авганистану и Тибету.

1920 - Прве радио вести емитоване су на станици 8МК у Детроиту у Мичигену.

1944 - Совјетске трупе и тенкови ушли су, у Другом светском рату, у главни град Румуније, Букурешт, где су их грађани одушевљено поздравили.

1957 - Малаја (Малезија) је стекла независност.

1962 - Тринидад и Тобаго су постали независна држава у оквиру Британског Комонвелта.

1962 - Умро је француски сликар Жорж Брак, једна од доминантних личности Париске сликарске школе. Паралелно са Пикасом увео је ликовни израз "кубизам" (1908).

1969 - У авионској несрећи је погинуо амерички боксер Роки Марћано, бивши светски шампион у тешкој категорији. Титулу је освојио 1952. победом над америчким боксером Џое Волкотом, а са ринга се повукао непобеђен 1956.

1973 - Умро је амерички филмски режисер Џон Форд, аутор више од 200 филмова и добитник четири Оскара за филмове "Потказивач", "Плодови гнева", "Како је била зелена моја долина" и "Миран човек".

1977 - Председник СФР Југославије Јосип Броз Тито допутовао је у прву посету Кини.

1980 - Пољски раднички лидери потписали су, након двомесечног штрајка, споразум са владом о праву на штрајк и признавању синдиката "Солидарност", а Пољска је постала прва земља Совјетског блока у којој је дозвољен рад једног независног синдиката.

1983 - У Манили је сахрањен вођа филипинске опозиције Бенињо Акина уз присуство више од милион људи. Убијен је десет дана раније на аеродрому у Манили приликом повратка из трогодишњег избеглиштва у САД, чиме је филипински диктатор Фердинанд Маркос уклонио најозбиљнијег противкандидата на изборима 1984.

1986 - Умро је Урхо Кеконен, најистакнутији фински политичар после Другог светског рата. Као председник Финске (1956-1982) и поборник мирољубиве политике и свестране сарадње међу државама, значајно је допринео одржавању Конференције о европској безбедности и сарадњи (КЕБС, касније ОЕБС) 1975. у Хелсинкију.

1986 - Умро је Хенри Мур, један од највећих енглеских вајара 20. века. Његове скулптуре налазе се на многим јавним местима као што су зграда Унеска (УНЕСЦО) у Паризу и Линколн центар у Њујорку. Био је инострани члан Српске академије наука и уметности.

1991 - Узбекистан и Киргистан прогласили су независност од СССР, чиме се број република које су изашле из Совјетског Савеза попео на десет.

1994 - Трупе бившег ШСР формално су окончале полувековно војно присуство у бившој Источној Немачкој и на Балтику, церемонијом којој су присуствовали председник Русије Борис Јељцин и канцелар Немачке Хелмут Кол.

2003 - Кенија је укинула забрану рада "Мау мау" покрету, који је педесетих година прошлог века иницирао протесте против британских колониста.

2005 - Безмало 1.000 људи је погинуло, а више од 460 је повређено у паници која је избила међу шиитским верницима на мосту преко реке Тигар, због гласина да ће бомбаш самоубица активирати експлозив.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер