уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан завршена конференција на Јалти, умрла Десанка Максимовић, папа Бенедикт XVI најавио повлачење, умро Рене Декарт
Хроника

На данашњи дан завршена конференција на Јалти, умрла Десанка Максимовић, папа Бенедикт XVI најавио повлачење, умро Рене Декарт

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. фебруар 2017.

 На данашњи дан 1945 у Јалти на Криму завршена је конференција вођа трију великих сила антинацистичке коалиције, на којој су совјетски лидер Стаљин, председник САД Рузвелт и британски премијер Черчил ускладили војне планове за окончање рата против Немачке и Јапана и одредили нове односе у Европи и свету после рата.

Тројица лидера усвојила су резолуције о "слободној Европи" и договорила се о оснивању Уједињених нација као опште међународне организације за мир и безбедност у свету. Коминике о подели Немачке на три зоне и успостављању Централног комесаријата као контролне комисије трију сила, са средиштем у Берлину, издат је 13. фебруара. Решено је да се предложи Француској да учествује у томе, затим да Немачка плати ратну одштету и врати опљачкане вредности, да буде сазвана конференција свих нација 25. априла ради стварања УН и прихваћени су њени основни принципи. Донесене су и одлуке о бившим "сателитима" Немачке, о помоћи бившим окупираним земљама, о пољској влади и границама, о Југославији, којој је препоручено да спроведе у дело споразум Јосипа Броза и Ивана Шубашића за образовање јединствене владе. Постигнут је и споразум о ступању Совјетског Савеза у рат против Јапана, а Москва је заузврат добила назад јужни део острва Сахалин, Курилска острва, право на коришћење луке у Порт Артуру и на Кинескоисточну и Јужноманџурску железницу. Такође је договорено да Украјина и Белорусија добију посебна места у УН.

1650 - Умро је француски филозоф, математичар и физичар Рене Декарт, оснивач нововековне европске филозофије, посебно модерног рационализма, који је означио прекид са схоластиком. Творац је нововековне опште методологије и епистемологије, које су веома утицале на потоње научно мишљење. Такође је један од твораца аналитичке геометрије, а у математику је увео променљиву величину и функцију, што је била преломна тачка у развоју математике. Дела: "Расправа о методи", "Правила за руковођење умом", "Медитације о првој филозофији", "Расправа о страстима душе", "Принципи филозофије", "Геометрија".

1847 - Рођен је амерички проналазач Томас Алва Едисон, који је задужио свет бројним проналасцима, попут сијалице са угљеним влакном, фонографа (грамофон), микрофона, фонометра. Усавршио је и телеграф и акумулатор, знатно побољшао динамо-машину, пронашао кинетоскоп и први применио целулоидну филмску траку од 35 милиметара. Саградио је први филмски атеље у свету. Регистровао је више од хиљаду проналазака, а савременици су га сматрали "првим добротвором човечанства".

1868 - Умро је француски физичар Жан Бернар Леон Фуко. Са Арманом Физоом измерио је брзину светлости. Огледом с клатном (Фукоов експеримент) доказао је обртање Земље, пронашао је жироскоп, усавршио телескоп, открио вртложно-вихорне струје у металним масама (Фукоове струје).

1879 - Умро је француски сликар, графичар и вајар Оноре Домије, највећи карикатуриста 19. века. Његове духовите, смеле и заједљиве карикатуре, које је углавном објављивао у листу "Шаривари", донеле су му и доста невоља - 1832. одлежао је шест месеци у затвору због карикатуре краља Луја Филипа. Израдио је већи број слика социјалног сижеа.

1889 - Јапан је добио устав, којим је одређено да земља има дводомну скупштину, али је цар (микадо) задржао извршну власт, и што је још важније, његова традиционална духовно-верска улога остала је неокрњена.

1909 - Рођен је амерички режисер, сценариста и продуцент Џозеф Лео Менкевиц, добитник два Оскара за режију и два за сценарио. Филмови: "Све о Еви", "Писма трима женама", "Јулије Цезар", "Клеопатра", "Босонога контеса", "Бекство", "Људи ће причати", "Тихи Американац", "Пет прстију", "Изненада прошлог лета".

1917 - Рођен је Сидни Шелдон, амерички књижевник, аутор низа бестселер романа. Шелдон је, пре него што се у педесетим годинама живота посветио писању романа о снажним женама које побеђују у непријатељском свету немилосрдних мушкараца, освајао награде за допринос бродвејском позоришту, филму и телевизији.

1919 - Фридрих Еберт је изабран за првог председника Немачке, која је после пораза у Првом светском рату постала република.

1920 - Рођен је египатски краљ Фарук I, последњи монарх Египта. На престо је ступио 1936. али је његов владарски ауторитет подрила неспособност да спречи британско уплитање у унутрашња питања Египта и војни пораз у првом арапско-израелском рату 1948. Са власти су га 1952. збацили побуњени официри, после чега је принуђен да оде у избеглиштво. Умро је 1965. у Риму.

1929 - Споразумом у Латерану између Мусолинијеве Италије и Свете столице створена је независна папска држава Ватикан, чиме је решено тзв. Римско питање - спор италијанске државе и Свете столице настао 1870. после прикључења Италији папске државе и града Рима. Ватикан се налази у средишту града Рима, ограђен зидинама, и заузима 44 хектара.

1948 - Умро је руски филмски режисер Сергеј Михајлович Ејзенштајн, један од највећих теоретичара и стилиста светског филма. Био је архитекта по професији и у почетку је цртао плакате, радио као сценограф и позоришни режисер, уносећи новине тежио је чистим реалистичким елементима и у театру. На филму је почео као монтажер 1923. Творац је теорије о хоризонталној и вертикалној монтажи и теорије асинхронитета. Филмовима и теоријским поставкама дао је непроцењив допринос обликовању филмског изражајног језика и извршио огроман утицај на развој филма. Дела: филмови "Штрајк", "Оклопњача Потемкин", "Октобар", "Старо и ново", "Сентиментална романса" (снимљен у Француској), "Да живи Мексико", "Александар Невски", "Иван Грозни", књиге "Филмско осећање", "Филмски облик".

1953 - Умро је српски сликар Урош Предић, члан Српске краљевске академије. Један од највећих српских сликара у историји. Био је изразити академски реалиста. Сликарство је учио у Бечу и Минхену. Велике композиције из класичне митологије које је израдио за дворану горњег дома у згради новог бечког Рајхсрата (скупштине) донеле су му место асистента бечке ликовне Академије. Више од пола века стварао је у родном Орловату (Банат) и у Београду. Портретисао је готово све истакнутије личности политичког и културног живота Србије крајем 19. и у првој половини 20. века. Израдио је и више од хиљаду икона и низ иконостаса. Радио је и историјске композиције - "Босански бегунци", "Косовка девојка". Друга најпознатија дела: "Сироче на мајчином гробу", "Весела браћа".

1958 - Тунис је обавестио Француску да њени ратни бродови више неће моћи да користе луку Бизерта.

1967 - Умро је српски сликар Мило Милуновић, члан Српске академије наука и уметности, професор Академије ликовних уметности у Београду. Сликарство је учио у Фиренци. После Првог светског рата, у којем је учествовао на бојиштима у Црној Гори, отишао је на студије у Париз у којем је с прекидима остао до 1932. кад је дошао у Београд, где је 1937. постао професор Уметничке академије. Сликао је пределе и мртву природу, композиције, фигуре, портрете, монументалне фреске и мозаике. Његова дела одликује јасноћа композиције. Снажно је утицао на млађе сликарске генерације.

1970 - Јапан је постао четврта земља у свету која је лансирала вештачки сателит.

1971 - На церемонијама у Москви, Вашингтону и Лондону, 63 земље су потписале споразум о забрани складиштења нуклеарног оружја на дну мора и океана.

1975 - Убијен је председник Мадагаскара Ричард Рацимандрава, само шест дана пошто је почео да обавља дужност шефа државе.

1975 - Први пут у Великој Британији шеф једне политичке партије постала је жена - за председника Конзервативне странке изабрана је Маргарет Тачер.

1990 - Лидер Афричког националног конгреса Нелсон Мандела ослобођен је после 27 година проведених у јужноафричким затворима.

1993 - Умрла је српска књижевница Десанка Максимовић, члан Српске академије наука и уметности. Завршила је Филозофски факултет у Београду и била професор у Обреновцу, Дубровнику и Београду. Дела: збирке песама "Песме", "Зелени витез", "Песник и завичај", "Отаџбино, ту сам", "Мирис земље", "Тражим помиловање", "Немам више времена", "Песме из Норвешке", "Летопис Перунових потомака", "Ничија земља", "Слово о љубави", приче "Лудило срца", романи "Отворен прозор", "Не заборавити", дечји роман "Прадевојчица", збирка бајки и прозе у стиху "Орашчићи палчићи", путопис "Снимци из Швајцарске".

1994 - Слетањем на Земљу шатла "Дискавери", са пет америчких астронаута и једним руским космонаутом, окончана је прва америчко-руска спејс шатл мисија.

2002 - Ватикан је формализовао присуство у Русији стварањем четири римокатоличке дијецезе, не осврћући се на протесте Руске православне цркве.

2006 - Амерички милионер и авантуриста Стив Фосит поставио је нови светски рекорд у најдужем летењу без заустављања, прелетевши за 76 сати 42.469 километара - од Флориде око Земље у смеру истока, па све до јужне Енглеске, двапут прелетевши Атлантски океан.

2013 - Званично је обелодањено да је током НАТО агресије 1999. на Србију (односно СРЈ) укупно страдало 1.008 припадника војске и полиције, при чему је погинуо 631 припадник војске, док је 28 нестало, а погинуло је 325 полицајаца, а нестало 24.

2013 - Папа Бенедикт XVI (Јозеф Рацингер) најавио је, на опште изненађење, да се повлачи са папског трона.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер